Vállalkozás HVG 2022. június. 08. 12:12

Orbán adja a profitot Tiborcz István üzleteihez

A kormányfő veje immár Budapest több meghatározó ingatlanfejlesztésében is érdekelt, cégcsoportja pedig eddigi legsikeresebb évét tudja maga mögött. Tiborcz István mégsem képes még egy falusias városka focipályáját sem úgy pótolni, hogy a fizetnivalót ne az állam állja.

Tavasszal derült ki, hogy Tiborcz István felvásárolta a Diófa Alapkezelőt, amely a Főnix Magántőkealapon keresztül olyan budapesti ingatlanfejlesztésekben szerzett befolyást, mint a BudaPart a Kopaszi-gátnál. Budapest és az ország legszebb, legkülönlegesebb ingatlanfejlesztései immár a kormányfő vejénél vannak. A BudaParton és a Düreren kívül az üzletember cégcsoportja, a BDPST Group építkezik a belváros több meghatározó pontján is.

Tiborcz ingatlanokban és pénzügyi befektetésekben is megtestesülő vagyonát már a hitelek nélkül is 47 milliárd forintra becsülik, ha pedig tervezett fejlesztései elkészülnek, és mentesülnek a kölcsön terhétől, jóval százmilliárd fölé emelkedhet majd a HVG számításai szerint. Mindez 2010 óta, vagyis az Orbán-kormány hivatalba lépése óta jött össze.

Tiborcz István az apósi segítséget firtató kérdéseket ugyan elhárítja, magyarázata azonban nem elégséges arra, miként nőtt a vagyona az elmúlt hét év alatt a tizenötszörösére. Az állami és önkormányzati patrónusok rendre időben érkező döntései viszont már érthetővé teszik a cseppet sem szokványos gyarapodást, kezdve mindjárt azzal, hogy a 2010-es évek elején akkori cégét, az Eliost bízták meg az EU által támogatott közvilágítási fejlesztéssel.

Tiborcz mesés gazdagodásáról, az ahhoz nyújtott állami segítségről a HVG csütörtökön megjelenő számában és a hvg360-on olvashat bővebben:

HVG

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.