Vállalkozás hvg.hu 2022. május. 30. 10:42

Bevásárolta magát a szegedi egyetem egy magánkórházba

Felerészben lett tulajdonos a terjeszkedő TritonLife szegedi magánkórházában a tavaly alapítványi fenntartóhoz került SZTE cége.

Októberben indult a több fővárosi és vidéki magánkórházat, és más egészségügyi ellátást is működtető Tritonlife csoport szegedi egészségügyi vállalkozása. Májusban a Tritonlife Partiscum Kft.-hez új tulajdonos társult, a Szegedi Tudományegyetem Holding Kft. 50 százalékos részt szerzett meg a cégben.

A szegedi magánkórházat működtető Tritonlife Partiscum Kft. nem az első magáncég, amelyben tulajdonrésze van az alapítványi egyetemnek, 2021 augusztusában a gyógyászati eszközöket gyártó Ortoproifil Kft.-vel közösen alapítottak vállalkozást. Korábban is hozott létre cégeket a SZTE, de ezekben kizárólagosan az egyetem volt a tulajdonos, majd az egyetemet a tulajdonában álló SZTE Holding Kft. váltotta ezekben a cégekben. A gyulai gyógyászati eszközöket gyártóval is a SZTE Holding közösködik a SZTE-GYSE Kft.-ben, és ezen keresztül szerezte meg az egyetem a Tritonlife Partiscum Kft. 50 százalékos tulajdonrészét is. A magánkórházzal kötött üzlet előtt pár hónappal a SZTE Holding Kft. a 3 millió forint jegyzett tőkéjét 569 millió forintra emelte, a tulajdonszerzéskor a jegyzett tőke felét, másfél millió forintot tettek be a Tritonlife Partiscum Kft.-be.

Az egyetemi szabályzat lehetővé teszi a gazdasági társaságban való tulajdonszerzést, de az szmsz-ben az is benne áll, hogy az intézmény támogatása érdekében tehetik ezt, jelentsen ez bármit is. Az ilyen döntéseket jóvá kell hagynia az egyetemet fenntartó alapítványak is, tehát a Szegedi Tudományegyetemért Alapítványnak is bele kellett egyeznie az ügyletbe, amelynek kuratóriumi tagja Lantos Csaba, aki korábban a magánkórházát eladta a Tritonlife-nak. A hvg.hu megkereste a SZTE sajtóosztályát, és a Tritonlife cégcsoportot is, hogy milyen előnyöket remélnek az együttműködéstől.

Nem ismeretlen a költségtérítéses ellátás a Szegedi Tudományegyetemen, az intézmény százszázalékos tulajdonában álló Uni-Med Kft. már 2014-ben tesztelte, hogyan tudják szétválasztani a tb-finanszírozott és a térítéses ellátásokat. Az egyetemi kft. az utóbbi években már több százmillió forintos árbevételt ért el. A határ közelsége miatt sok külföldi is igénybe veszi a szegedi klinikák szolgáltatásait, de egyre gyakrabban kényszerülnek a várólisták miatt a fizetős ellátásba a magyar betegek is. Az SZTE-hez kapcsolódik, hogy két évvel ezelőtt a képalkotó diagnosztikai szegmensben működő külföldi céggel bontottak szerződést annak lejárta előtt, arra hivatkozva, hogy az egyetemi keretek között jobban hasznosulna az ellátás, és a kutatás-fejlesztés is lendületet kapna, ha az állami fenntartású egyetem kezében lenne. Az Uni-Med Kft., és a magáncég kiebrudalása is az egyetemi bevételeket duzzasztják, a magánkórházról, amibe az egyetemi cég társult, egyelőre még nem derült ki, hogy hozza, vagy inkább viszi a pénzt. Mindenesetre a vállalkozás társasági szerződéséből az derül ki, hogy a SZTE szorosan fogja a gyeplőt.

A Tritonlife külön cégekbe rendezi a portfólióit, a szegedi kórházuk is önálló vállalkozásként működik, a Tritonlife Partiscum Kft.-t a MedAlliance Holding Zrt. alapította, de az egyetemi tulajdonszerzés előtt 10 százalékos részesedése volt Bartha Lászlónak, a magánkórház igazgatójának. Bartha 1998–2002 között szegedi fideszes polgármesterként azzal került be a sajtóba, hogy az akkor még önkormányzati fenntartású városi kórházat privatizálta volna. Az ügy már rég lefutott, a polgármesterként Barthát követő Botka László néhány évvel később betolta az egyetemi klinikákhoz a szegedi 2-es kórházat, Bartha pedig immáron civilként saját egészségügyi vállalkozást indított. Tavaly ősszel pedig a Tritonlife szegedi magánkórházában is jutott neki 10 százalék, de csak mostanáig. Május elején a Szegedi Tudományegyetem Holding Kft. szerzett tulajdonrészt, a MedAlliance Holdingot pedig még januárban váltotta a Tritonlife Holdingja, szintén 50 százalékkal. A cég társasági szerződéséből az kiderül, hogy az egyetemi cég nem pusztán befektetőként lesz jelen a magánkórházban.

A Felügyelő Bizottság három tagjából kettőt, köztük az elnököt is az SZTE delegálja, az elnöki posztot pedig maga a kancellár tölti be. Fendler Juditnak a dokumentum szerint döntő szava lesz szinte mindenben, az üzleti terv jóváhagyásában, az 50 millió forint feletti szerződésekben, beruházásokban is erős felhatalmazást kapott. Olyan megállapodást is kötöttek a felek, hogy 2025 májusa és júliusa között az egyetemi cég eladhatja a részét. Amennyiben az eladási jog érvényesítése előtti utolsó lezárt üzleti év alapján pozitív az EBTIDA, akkor annak háromszorosát kapja meg a tulajdonrészéért cserébe az egyetemi cég, ha negatív, akkor csak az üzletrész névértékét, 1,5 millió forintot. A szegedi magánkórházat üzemeltető Tritonlife Partiscum Kft. ügyvezetőjét, Bartha Lászlót sem hagyják az út szélén, 2027 végéig 5 százalékos tulajdonrészt szerezhet, erre az 5 százalékra elővásárlási joga van az egyébként a Tritonlife egyik alapítójához, Fábián Lajoshoz hasonlóan, sebészként végzett Barthának.

A magánkórház tavaly költözött be a szegedi épületébe, melynek egyik része idősek luxusotthonának épült egy évtizeddel ezelőtt, a másik felében egy magánklinika működött. Az épület fejlesztésére az előző tulajdonos uniós támogatást is nyert, de a beruházást már nem tudta befejezni, a cég most felszámolás alatt van, az eljárásban az épületkomplexumért egymilliárd forintot kért a felszámoló, végül nem ismert, hogy mennyiért kelt el. Az viszont biztos, hogy az időseket nem tették ki, a felszámoló kikötötte, hogy az épület velük együtt eladó. Az ingatlan a tulajdoni lapja szerint a Minerva Vagyonkezelő Zrt.-é, amelyet a sajtó Szijj Lászlóhoz köt, a szolgáltatást pedig egy, a kórházi ellátástól elkülönülten működő, de a Tritonlife tulajdonosainak érdekeltségéhez tartozó cég működteti, így az idősek luxus lakóparkjához az egyetemnek semmi köze nincs.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.