Vállalkozás hvg.hu 2022. május. 23. 17:15

Beperelte a fővárost a Gellért-hegyi sikló beruházója

A cég szerint a még 2009-ben megkötött szerződésből értékmúlásra hivatkozva kitáncoló főváros lépése jogellenes.

Pert indított a Gellért-hegyi sikló beruházója, mert szerinte a fővárosi önkormányzattal még 2009 januárjában megkötött szerződésük nem szűnt meg – írja a Népszava. A lapnak nyilatkozott a Gellérthegyi Sikló Kft. ügyvezető igazgatója, Walton Imre, aki elmondta, hogy a beadott keresettel azt akarják kimondatni a bíróságon, hogy a főváros értékmúlásra hivatkozó elállása jogellenes a 2009-ben megkötött szerződéstől.

A problémák többek között a projekt finanszírozása környékén jelentkeztek. Ahogyan Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes is jelezte még januárban, a projekt előkészítésére egy tavalyi kormányhatározat 1,5 milliárd forintot különített el és a feladattal a Budapesti Fejlesztési Központot (BFK) bízta meg, a frissen megalakult ötödik Orbán-kormány egyik első intézkedése azonban a BFK megszüntetése volt, illetve az, hogy a projektet Lázár János felügyelete alá rendelte. Ő pedig sietett is kijelenteni, hogy a projektlistát felülvizsgálják.

A pénzügyi gondokra a cégnek elvileg lenne megoldása, Walton is azt állítja, hogy kész finanszírozási tervük van a projektre, míg a főváros közberuházáson alapuló elképzeléséhez a cég szerint hiányoznak az erőforrások.

A Gellért-hegyi siklóra elméletileg azért lenne szükség, hogy a nyári turistaáradat idején ne lepjék el a környéket a szerződéses buszok, amelyekből akár 350-400 darab is megfordul ott naponta. A fővárosnak azonban gondja támadt a tervekkel is, mivel túl sok fa kivágásával járna és abban sem biztosak, hogy a magánberuházó valóban képes a megvalósításra.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.