Közép-Európa legnagyobb független hitelezője, amely Oroszországban is jelen van, megkezdte ottani tevékenységének mérséklését egy esetleges kivonulási terv részeként.
Az OTP Bank idén fokozza az ukrajnai gazdáknak nyújtott hitelezést egy Kijev által támogatott program keretében, hogy segítse őket az orosz invázió okozta finanszírozási problémák leküzdésében – mondta a Reutersnek a magyar pénzintézet egyik vezetője.
A hírügynökség emlékeztetett, hogy Közép-Európa legnagyobb független hitelezője, amely Oroszországban is jelen van, megkezdte ottani tevékenységének mérséklését egy esetleges kivonulási terv részeként, és vezérigazgatója szerint az orosz gazdaság kilátásai „nem túl fényesek”.
Az OTP oroszországi és ukrajnai egységei együttesen a bank tavalyi nyereségének 15,8 százalékát adták. Az ukrajnai hitelezés az első negyedévben 5 százalékkal nőtt az előző három hónaphoz képest, míg az oroszországi hitelezés 7 százalékkal csökkent – közölte a bank. Az új ukrajnai hitelek, amelyek az OTP várakozásai szerint nagyjából 1 milliárd hrivnyát (kb. 12 milliárd forintot) tesznek ki és a vetési szezon végéig kibocsátott hitelállománynak körülbelül az ötödét képezik, a korábban nagy konglomerátumok által finanszírozott kisvállalkozásokhoz kerülnek majd.
„A piac egy része a háború miatt befagyott” – mondta a Reutersnek Kuharszki András, az OTP ukrajnai egységének felügyelőbizottsági elnöke. Ez az egység mezőgazdasági gépeket is lízingel. „A háború új helyzetet teremtett, ami miatt kiegészítő finanszírozásra volt szüksége ennek az ügyfélcsoportnak, hogy az első láncszemnél ne omoljon össze az egész lánc”.
Kuharszki elmondta, hogy a nagy ukrán bankok, mint például a vezető hitelező PrivatBank és az állami Oscsadbank valószínűleg uralni fogják az állami garanciával támogatott programot, de az OTP számára is új üzleti lehetőséget nyitott. „Több ügyféllel működünk, de nálunk kisebb a kockázatitőke-befektetők által nyújtott finanszírozás mértéke, mint sok versenytársunknál” – mondta, hozzátéve, hogy az OTP a közép- és nyugat-ukrajnai gazdákra összpontosít, távol a háborús frontvonalaktól.
Az OTP-re nyomás nehezedett, hogy adja el oroszországi érdekeltségeit, többek között egy olyan ukrán törvényjavaslat miatt, amely az Oroszországban tevékenykedő cégeket magasabb adókulccsal célozza. Kuharszki azonban azt mondta, hogy a törvényjavaslat függőben van, és még ha jóvá is hagyják, önmagában nem váltja ki az Oroszországból való kivonulást. Beszélt arról is, hogy nem érzékel „túl komoly aggályokat az OTP-vel szemben” Ukrajnában, részben annak köszönhetően, hogy a bank a háború alatt is fenntartotta tevékenységét.
Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:
Iskolát lőttek az oroszok Luhanszkban, Zelenszkij szerint a Donbasz megsemmisült - percről percre a háború 86. napjáról
Zelenszkij szerint az oroszok minél több ukránt akarnak megölni és minél nagyobb kárt akarnak okozni az országban. Az Egyesült Államok szenátusa megszavazta a 40 milliárdos segélyt Ukrajnának. Kövesse velünk az orosz-ukrán háború legfontosabb történéseit!
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.