Öt éven belül a világ első számú kémiai piacterévé válna az Mcule, amely tavaly és idén is bekerült a Financial Times leggyorsabban növekvő cégekről szóló listájára. A molekulákat adatbázisba rendező társaság ugyan megvetette a lábát Amerikában, mégis itthonról képzelik el a jövőt.
Idén már második éve került be a Financial Times leggyorsabban fejlődő európai cégeket felsorakoztató listájára a Mcule: a 2011-ben alapított, a gyógyszerkutatásban használatos kémiai molekulákat gyűjtő társaságé mára az egyik legnagyobb virtuális adatbázis, amely a gyógyszerkutatásban dolgozók számára hozzáférhető. A céljuk pedig az, hogy öt éven belül a világ vezető kémiai piacterévé váljanak.
A kezdet azonban nem volt ennyire egyszerű: Kiss Róbert, az Mcule egyik alapítója a hvg.hu-nak elmondta, az első öt évük az útkeresésről szólt, ennek megfelelően az üzleti modell is sokat változott, és voltak olyan pillanatok, amikor csupán néhány tízezer forinton múlt a cég sorsa, ami elég nagy kontraszt ahhoz képest, hogy most már egymilliárd forint körül mozog a nettó árbevétel.
Kiss Róbert, aki ügyvezetőként áll a vállalkozás élén arról is beszélt, annak ellenére, hogy amerikai részleget is működtetnek a Szilícium-völgyben, miért ragaszkodnak Magyarországhoz: „Az alapítók magyarok, itt is élünk, ezért úgy gondoltuk, hogy innen szeretnénk folytatni.” Ennek megfelelően a kutatás-fejlesztés, a napi szintű működés, az értékesítés nagy része is a magyar cégből történik annak ellenére, hogy jobbára nyugat-európai és észak-amerikai gyógyszerkutatókat látnak el.
A Magasfeszültség című, a hvg.hu és az Európai Beruházási Bank együttműködésében készülő videósorozatunkban húsz olyan magyarországi céget mutatunk be, amely sikerrel vette az elmúlt időszak akadályait: képesek voltak reagálni a járvány okozta új helyzetre, innovatív megoldásokkal találták meg a kiutat a munkaerőhiányra vagy tűntek ki valamilyen egyedi megoldással.