Vállalkozás hvg.hu 2022. május. 10. 10:58

Annyi kisboltos töltötte fel az árstopos készleteit a Lidlből, hogy mostantól nem mehetnek oda

Az élelmiszerárak száguldását nem fékezte meg néhány termék árának maximálása, cserébe ideiglenes áruhiányokat már most okozott. A Lidlben már csak lakossági vásárlók vehetnek csirkemellet, cukrot és lisztet, továbbértékesítésre dolgozók nem.

Az ármaximálásban érintett hat élelmiszer közül hármat, csirkemellet, cukrot és lisztet csakis a lakossági fogyasztóknak ad el a Lidl, nagykereskedőknek nem – írja a Portfolio. Az üzletlánc kommunikációs vezetője azt közölte: a Lidl „sok esetben jelentősen nagyobb mennyiségű termék rendelkezésre állásáról gondoskodik, mint ahogy a jogalkotó megköveteli, de a megnövekedett kereslet okán van, hogy ez is kevésnek bizonyul.”

A döntés hátterében az áll, hogy a boltokban az árstopban érintett termékeknek nem csak a 2021. október 15-i árát kell tartani, hanem készleten is annyi kell, hogy legyen, mint amennyi tavaly október közepén volt. Emiatt több kisboltos is a nagyobb üzletekbe járhatott bevásárolni, hogy a saját készleteiket fel tudják tölteni. Ahogy egyre nőnek az élelmiszerek termelői árai, a kormány pedig ragaszkodik a maximált fogyasztói árhoz néhány terméknél, úgy érné meg egyre jobban a kisboltosoknak a multikhoz menni. A Portfolio úgy értesült, hogy egyes termékeknél akadozik az egyenletes szállítás, ez pedig a kisboltosok egyre növekvő vásárlásaival párosulva átmeneti áruhiányokhoz vezet egyre több boltban.

Az árstop egyébként is csak korlátozottan működik: mivel az üzletek minden más termékük árát emelhetik, hogy behozzák a hat rögzített árú élelmiszeren kieső bevételt, és egyébként is száguldanak a termelői árak, az élelmiszerek inflációja már 15,6 százalékos.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.