A gyárak nem zárnak be, csak átszervezik a kapacitást, energiatakarékos és LED-es világítás kerül a középpontba.
1600 dolgozóját bocsátja el a Tungsram év végéig, miután a cég bejelentette, megszüntetik a hagyományos világítástechnikai termékek gyártását – derül ki az MTI-n megjelent közleményükből.
Mint írják, a gyárak nem állnak le, a Tungsram három üzletágra koncentrál majd: az energiatakarékos világításkorszerűsítésre, az alkatrész- és komponensgyártásra, miközben korszerű LED-megoldásokat kínál kültérre, ipari létesítményekbe és alagutakba.
A céget 2018-ban vásárolta meg (eredeti nevét visszaszerezve) a General Electrictől Jörg Bauer, a GE Magyarország korábbi vezetője. A felvásárlással akkor 5 gyár – Budapest, Kisvárda, Hajdúböszörmény, Zalaegerszeg, Nagykanizsa – került a Tungsram név alá. Akkoriban az értékesítés 95 százaléka már az üzleti partnereknek történt, akik például az üzletközpontjukat világították ki a cég termékeivel. A tervek akkor úgy szóltak, hogy az első 3-5 évben a cég átalakítása, új üzletágak létrehozása a fő cél, hogy majd a 2020-as évek végére egy egymilliárd dolláros árbevételű vállalkozás működjön. Ezzel szemben a cég adózás utáni bevételei folyamatosan csökkentek, dolgozóik száma is egyharmadával esett vissza.
A Tungsramnál április 11. és 22. között részleges gyárleállások voltak, a dolgozókat szabadságra küldték, a cégvezetés indoklása szerint azért, hogy a vállalat "áttervezhesse kapacitásait a vevői igényekhez képest, és meglévő készleteit is eladhassa". Sallai Gábor, a Tungsram Dolgozók Független Szakszervezetének vezetője áprilisban még azt mondta a hvg.hu-nak: nem számolt be nekik komolyabb létszámleépítési tervekről a cégvezetés, csak természetes fluktuáció volt.
A cégvezetés ugyanakkor azt is közölte, hogy a kormány segítségét kérik a további működéshez, azóta erről nem volt hír, akkori kérdésünkre az ITM is csupán annyit közölt: "A kormány számára valamennyi vállalkozás fontos, amely otthonának tekinti hazánkat, ezért vizsgálja, hogyan tud segítséget nyújtani a Tungsram számára annak érdekében, hogy a cég működése továbbra is biztosított legyen.”
Százas nagyságrendű leépítésektől tartanak a nagykanizsai Tungsram-gyárban
Komoly tervei voltak a 2018-ban függetlenedett Tungsramnak, ám előbb a koronavírus-válság, majd az ukrajnai háború felülírta az eddigi terveket. Most úgy néz ki, hogy csak az állam beavatkozása mentheti meg a céget az összeomlástól. Márpedig az állam hajlandó lehet rá, hogy segítsen.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.