Az év első három hónapjában 81 százalékkal nagyobb összeget költöttek a SZÉP-kártyákról az emberek, mint tavaly ilyenkor.
Az első három hónapban 84,4 milliárd forintot értek el a SZÉP-kártyás fizetések, ami az egy évvel ezelőtti 46,6 milliárd forinthoz képest 81 százalékos emelkedés – közölte a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) szerdán.
Az első negyedévet részletezve, fokozatos emelkedés figyelhető meg:
- januárban 23,2,
- februárban 26,8,
- márciusban 34,4 milliárd forintot költöttek a kártyákról.
A költések közel 60 százaléka mindhárom hónapban a vendéglátás alszámláról történt, míg a szálláshely alszámla részesedése közel 30 százalékos volt, és 10 százalékot tettek ki a szabadidő alszámláról történt kifizetések.
A költés mellett a feltöltések is jelentősen nőttek 2022 első negyedévében: míg 2021-ben 86 milliárd forintot töltöttek fel a kártyákra a munkaadók, idén ebben az időszakban már 102,8 milliárd forintot, ami 19,5 százalékos növekedés.
A SZÉP-kártyákon március végén összesen több mint 155 milliárd forint állt rendelkezésre, amiek nagy része az MTÜ szerint várhatóan a turisztikai szektorban hasznosul.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.