A világ leggazdagabb embere, Elon Musk ezermilliárd forintnyi dollárért bevásárolta magát az általa a Twitteren korábban sokat kritizált Twitterbe. A bejelentésre a cég részvényeinek árfolyama kilőtt, és mivel Musk a szabályosnál később tette meg a bejelentést, még olcsóbban tudott beszerezni jó sok részvényt. Tényleges hatalma a cégnél kevés, de az már látszik, hogy nem lesz csendes társ.
Az amerikai tőzsdefelügyeletnek (SEC) vélhetően lesz néhány szava ahhoz, ahogy a világ immár leggazdagabb embere, Elon Musk legnagyobb részvényese lett a Twitternek. Az amerikai szabályok szerint be kell jelenteni, ha valaki 5 százalékot meghaladó részesedést szerez egy vállalatban. Ezt Musk meg is tette, a passzív befektetések bejelentésére szolgáló nyomtatványon. Ám a Twitter másnap bejelentette, hogy igazgatósági széket ajánlanak Musknak - nyilván nem hirtelen ötlettől vezérelve, ahogy erre a vállalat vezérigazgatója, Parag Agrawal utalt is.
Kis késés, nagy pénz
Musk így napokkal később jelentette be a tulajdonszerzését, mint a szabályok szerint kellett volna. Ezzel nagyjából 150 millió dollárt keresett. A milliárdos ugyanis nem egyben vette a 9,2 százalékos részvénypakkját, azt folyamatosan vásárolta össze. A részvények árfolyama Musk tulajdonszerzésének hírére kilőtt, 37 dollárról órák alatt 48 dollárra drágultak a papírok, majd még onnan is tovább, a csúcs 54 dollár közelében volt. Több, mint valószínű, hogy ugyanez történt volna, ha Musk pár nappal korábban, még határidőn belül jelenti be a tulajdonszerzését. Így azonban még az alacsonyabb áron jutott hozzá jelentős mennyiségű részvényhez. David Kass, Robert H. Smith üzleti iskola professzora a Washington Postnak úgy kalkulált, Musk ezzel a "bakival" 156 millió dollárt spórolt. Jelenlegi árfolyamon ez körülbelül 52 milliárd forintnak felel meg.
A SEC egy apró határidőtévesztést vagy adminisztrációs hibát még elnézne, ám Musk komoly pénzt keresett ezen, egyébként pedig aligha hihető, hogy ő illetve a stábja ne tudták volna, mit csinálnak, és mit kellene csinálniuk.
Musknak egyébként nem ez lenne az első ügye a SEC-kel. 2018-ban 20-20 millió dolláros bírsággal sújtották őt és autóipari vállalatát, a Teslát. Musk még augusztus 7-én Twitter-bejegyzésben jelentette be, hogy fontolgatja a tőzsdén lévő vállalat privatizálását, és 420 dolláros árfolyamon kivezetné a tőzsdéről, amihez megvan a szükséges tőke is. A SEC kérdésére sem volt hajlandó azonban közölni, hogy honnan, miből fedezi a vállalati részvények felvásárlását. Musk bejelentése után a Tesla részvényeinek értéke azonnal szárnyalni kezdett, de ez hamarosan zuhanásba fordult, amikor kiderült, hogy nincs meg a fedezet a privatizáláshoz, a Tesla-vezér pedig közölte, hogy meggondolta magát. A SEC az egészet a befektetők tiltott megtévesztéseként értékelte, és nem csak bírságot szabott ki, de kötelezte a Teslát, hogy Musk minden tweetje mellé ügyvédet állítson. Szó szerint ügyvéddel kell ellenőriznie a bejegyzéseit.
A fő mémmester
Musk nyilván nem tudhatta, hogy a Twitter-részvények árfolyama ennyire ki fog lőni bevásárlásának hírére. Azt azért nyilván sejtette, hogy a részvények drágulni fognak, ha ő bejelenti a tulajdonszerzését.
Persze Musknak nagy tapasztalata van a Twitteren elkövetett árfolyamrángatásban. Az excentrikus milliárdosnak van az egyik legnagyobb követőtábora a közösségi médiumon, bejegyzéseivel sikerült már a saját Teslájának részvényárfolyamát is gödörbe löknie, kriptopénzek árfolyama lőtt ki a Holdig, majd zuhant a mélybe néhány szavára.
Tulajdonképpen a Twitterből is mémrészvényt csinált. Nyilván az intézményi befektetők is pozitívan értékelik, ha a világ leggazdagabb embere jelentős tulajdonrészt szerez egy vállalatban, ami fokozott vásárlásokkal jár, vagyis a részvények drágulásával. A Twitternél látott árfolyamrobbanás azonban ezt jóval túlszárnyalta, ebben minden bizonnyal jelentős szerepet játszottak a Musk minden tweetjén csüggő kisbefektetők, akik közösségi médiumokon spontán szerveződött rohama felverte a Gamestop-részvények vagy a dogecoin kriptovaluta árfolyamát. Ez egyben azt jelenti, hogy a Twitter-részvények árfolyamában korrekció jöhet. Összeomlásra azért nem kell számítani, az árfolyamemelkedés jelentős volt, de nem olyan eltúlzott, sokszoros mértékű, mint mondjuk a Gamestop esetében. Plusz Musk jelenléte valóban erősíti a vállalat piaci pozícióját.
Ha nem tudod őket legyőzni, vedd meg őket!
Musk – aki naponta többször, néha több tucatszor – tweetel, a múltban többször kritizálta a létező közösségi médiumokat, beleértve a Twittert, ahol a kritikát közzétette. Legutóbb március 26-án vádolta meg a platformot, hogy nem tartja tiszteletben a szólásszabadság alapelveit. Ekkor – bár még nem került sor a bejelentésre – már ő volt a Twitter legnagyobb részvényese. Musk egyébként korábban azt is kilátásba helyezte elégedetlensége tükrében, hogy saját, jobb közösségi platformot fog gründolni.
Ehelyett bevásárolt a Twitterbe, 9,2 százalékos részesedése 2,9 milliárd dollárt ér. Ez több mint ezer milliárd forintnak felel meg, ami már a magyar nemzetgazdaság léptékével is jól látható összeg.
Az biztos, hogy Musk nem kíván csak úgy ülni a részvényein, komolyan gondolja, hogy ha kívülről nem ment, akkor majd belülről alakítja át a közösségi platformot. Ennek természetesen hangot adott – a Twitteren, hol máshol? – amikor bejelentette, alig várja, hogy együtt dolgozhasson Parag Agrawal vezérigazgató vezérigazgatóval és az igazgatósággal. A cél „jelentős fejlesztések” bevezetése „a következő hónapokban”.
Ennek már nekilátott, kitweetelt egy szavazást arról, akarnak-e a felhasználók „szerkesztés” gombot. Mint kiderült: akarnak, legalábbis a válaszadók 73 százaléka.
Jöhet a Musk vs Agrawal meccs
Az, hogy Musk direkt módon bele akar folyni a cég irányításába és a platform fejlesztésébe nem jelenti, hogy ezt megteheti. Ugyan ő a legnagyobb egyszemélyi részvényes, de közel sem többségi tulajdonos, sőt vállalta, hogy tulajdonrészével nem fogja elérni a 15 százalékot. Tagja az igazgatóságnak – 11-ed magával. És nem ő a vezérigazgató, nincs semmiféle operatív vezetői tisztsége a cégnél.
Ha erőszakkal akarná keresztülverni az akaratát akár az igazgatóságon, akár a részvényeseken, támogatókra lenne szüksége. Ugyanakkor ő a Twitter egyik leghíresebb-leghírhedtebb felhasználója, hatalmas követőtáborral, ami amolyan plusz puha hatalmat ad neki.
Parag Agrawal vezérigazgató eddig nem próbált neki keresztbe feküdni, a „szerkesztés” gombbal kapcsolatos szavazását támogatta, illetve kilátásba helyezte, hogy az eredménynek következményei lesznek. Ezzel együtt vélhetően nem túl boldog, hogy Musk elkerülő hadművelettel igyekszik bevenni a Twittert. Eljöhet az idő, amikor kiderül, mihez fog Musk, ha nem kapja meg, amit akar.