Vállalkozás Kovács Gábor 2022. április. 01. 11:02

Mártha Imre ügyvédje állítása szerint már azelőtt cáfolta a kormánymédia vádjait, mielőtt azok megjelentek volna

Kovács Gábor
Szerzőnk Kovács Gábor

A Metropol szerint Mártha Imrének 2018-ban és 2019-ben alig volt jövedelme, a fővárosi közműholding vezére ezt ügyvédje útján tagadta. A kormánypárti média ennek ellenére közölte az „információt”, míg a cáfolatát nem. Mártha szerint mediaworksos „újságírók” autóval eredtek robogója nyomába Csopakon, erről a kormánymédia képet is közölt.

„Ügyfelemtől kapott tájékoztatás szerint Mártha Imre magánszemélyként 2017-ben, 2018-ban és 2019-ben összesen több mint 134 millió forint bevallott és adózott jövedelemmel, jogszerű bevétellel rendelkezett. Jövedelme ezekben az években külön-külön is a magyarországi minimálbér és átlagbér többszöröse volt” – írja Mártha Imre, a fővárosi közműholding (BKM) vezérigazgatójának ügyvédje abban a hvg.hu birtokába jutott levélben, amelyet kormánypárti médiumok szerkesztőségeinek (köztük a Metropolnak és a Mediaworks kiadónak) juttatott el március 30-a délután.

A levél utózmánya – minthogy következményről nem lehet beszélni –, hogy másnap reggel a Metropol, majd annak nyomán a kományzati és állami média (beleértve a közmédiát) arról cikkezett: Mártha Imre 2018-ban és 2019-ben mindössze a szakmunkás minimálbér felének megfelelő jövedelmet vallott be. Vagyis összesen 75 ezer forintot havonta. A cikkekben nem idézik Mártha ügyvédjének levelét, illetve Mártha Imre állásfoglalását, pedig a levelet addigra meg kellett kapniuk. A nyomtatott Metropol esetében az ügyvéd levelének kimaradását a cikkből esetleg magyarázhatja a lapzárta, ám a cikket másnap átvevő online lapoknál erről nem lehet szó. Ahogy a Metropol online kiadása esetében sem.

A Metropol Mártha állítólagos jövedelméről „több forrásból szerzett” információra hivatkozik, és azt párhuzamba állítja vagyonával és „luxus” életvitelével.

A levél és a cikkek előzménye – és erről a Metropol beszámol –, hogy Márthát személyesen is szerette volna megkérdezni a portál a birtokukba került információkról. Végül március 26-án egy csopaki bisztróból kifelé jövet sikerült feltenniük kérdéseiket. „Mártha Imre azonban nem kívánt nyilatkozni. Miután érdemi válaszokat nem kaptak tőle, felszállt a robogójára és elhajtott.

Az esetről Mártha Imre ügyvédje is beszámol a szerkesztőségeknek küldött levelében Mártha Imre tájékoztatása alapján. „Újságíró stáb tagjai Csopakon a Buborék Pékség előtt megállították őt és kérdéseket tettek fel neki. Ügyfelem a válaszadástól elzárkózott és zaklatásnak tekintette ezt az eljárást. A stáb szóbeli hivatkozása szerint a Mediaworks képviseletében jártak el. A pékség teraszán ezt számos tanú látta. Ezt követően ügyfelem a helyszínről robogóval távozott, miközben az újságíró stáb egy ezüst színű Volkswagen Passat járművel követte, megelőzte, biztonságos járművezetését ily módon veszélyeztette, eközben kamerafelvételek készültek a követő járműből. A fenti cselekmények számos jogi problémát vetnek fel” – írta az ügyvéd.

A Metropol képet is közölt, ami vagy egy robogót követő autóból készült, vagy pedig a fotós gyalogosan megállt egy főútvonal sávjának közepén.

Az ügyvéd arra is emlékeztette a levél címzettjeit, hogy a Mártha Imréről az elmúlt hónapokban közölt cikkek miatt az eljáró bíróságok eddig minden esetben helyreigazításra kötelezték a Metropolt és az Origo portált. Az ügyvéd kérte a szerkesztőségek „munkájukat” a bírósági ítéletekben leírtakra „figyelemmel végezzék”. Hat különböző elsőfokú ítélet szerint manipulált képek és valótlanságok közlésével próbálta lejáratni Mártha Imrét a Metropol és az Origo. A lapok a bíróságon azzal védekeztek, hogy sajtószabadság van.

A cikkekkel kapcsolatban rágalmazás bűncselekmény gyanúja miatt már nyomozást is elrendeltek.