Vállalkozás hvg.hu 2022. március. 24. 13:47

Újra leállította oroszországi gyárát a Renault

Kedden az újraindításról, szerdán az újabb leállításról döntöttek, miután ukrán vezetők bojkottra szólítottak fel.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Moszkvai gyárának ismételt leállítását jelentette be a Renault. A francia autógyártó még kedden közölte, hogy újraindította az üzemet, ám miután több ukrán vezető hevesen kritizálta a döntést – a külügyminiszter például globális bojkottra hívott fel a cég ellen –, a társaság szerdán jelezte, megmásította a korábbi döntést, amivel három napra akarták újraindítani a gyártást.

A társaság azt is közölte, hogy már zajlik a nemzetközi szankciókhoz kapcsolódó intézkedések bevezetése. A tulajdonukban lévő orosz AvtoVazzal – a Lada gyártója – kapcsolatban pedig azt írták, hogy vizsgálják a lehetőségeiket, de felelős döntést kell hozniuk, hiszen 45 ezer munkavállalóról van szó.

Az AvtoVAz az orosz újautópiac ötödét tudja a magáénak.

A gyártó a CNN-nek nem kommentálta, hogy a gyár leállítása összefügg-e az ukrán vezetők kritikus megnyilvánulásaival – Volodimir Zelenszkij elnök például szerdán arra kérte a francia cégeket, hogy vonuljanak ki Oroszországból. Azt viszont jelezte a társaság, hogy az oroszországi érdekeltségeik – ingatlanok, gépek, alapanyagok, üzleti kapcsolatok – értéke meghaladja a 2,41 milliárd dollárt.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.