Vállalkozás Baka F. Zoltán 2022. március. 16. 13:17

Orbán veje és tanácsadója váratlanul egy közös cégben találták magukat

Tiborcz István és Nagy Márton közösen dolgozhatnak a Diófa Alapkezelő felvirágoztatásán.

A háborús események és a március 15-i ünnepségek árnyékában egy jelentős üzleti megállapodás jött létre az elmúlt napokban a magyar piacon, amellyel tovább bővült a magyar kormányfő családjának vagyona. Orbán Viktor veje, Tiborcz István érdekeltsége, a Budapest Capital Zrt. ugyanis megállapodást írt alá arról, hogy megveszi a Diófa Alapkezelőt tulajdonló Tarragona Holding Zrt.-t Jellinek Dániel üzletembertől.

A családi ezüst az elmúlt időszakban látványos gyarapodásnak indult, szállodaipari és bankpiaci befektetések (Gránit Bank) kerültek Tiborczék birtokába. Most pedig egy alapkezelővel teljesedett ki a portfólió. Érdekessége az üzletnek, hogy a csomag részeként a miniszterelnök gazdasági tanácsadójával is bővült az Tiborcz-birodalom: Nagy Márton hivatalosan tavaly ősz elején csatlakozott a cég felügyelőbizottságához. Jellinek Dániel akkoriban így nyilatkozott a változásról a privátbankár.hu oldalnak: „A szakemberek köre valóban tovább bővült, néhány hete ugyanis Nagy Márton, volt jegybanki alelnök csatlakozott a társasághoz, felügyelőbizottsági elnökként. Úgy gondolom, hogy Márton makrogazdasági és gazdaságpolitikai tapasztalata, valamint piaci szemlélete nagymértékben támogatja majd a Diófa működését.”

Nagy Márton sokáig dolgozott a Magyar Nemzeti Bankban, már Simor András elnöki ideje alatt is fontos szerepe volt a monetáris politika alakításában. Ambiciózus, becsvággyal teli szakembernek tartották, akinek hasznos meglátásai vannak. Amikor Simort Matolcsy György váltotta a jegybank élén, Nagy kitartott az intézmény mellett, és ezt szakmai karrierje megsegítésével hálálta meg Orbán Viktor kedvenc gazdaságpolitikusa. Alelnökként egy időben a monetáris politika legfőbb stratégájaként tekintettek rá a Szabadság téren, akihez olyan intézkedések voltak köthetők, mint a kedvezményes kamatozású vállalati hitelprogramok bevezetése.

Idővel azonban megromlott a viszony az elnök és beosztottja között, Nagynak szakmailag szűkössé kezdett válni a tér a jegybankban, és a Matolcsy által szabott iránnyal sem tudott maradéktalanul azonosulni. Ez a feszültség oda vezetett, hogy Nagynak távoznia kellett az MNB-ből. Tekintélyéről sokat elárul, hogy kegyvesztettként nem tűnt el a süllyesztőben, hanem Orbán Viktor maga mellé emelte tanácsadónak. Ezt követte a Diófa Alapkezelő felkérése a felügyelőbizottságba.

A helyzet tehát úgy áll, hogy a miniszterelnök veje egy olyan cégben lett tulajdonos, amelyben a miniszterelnök egyik legfontosabb tanácsadója vállalt nemrég tisztséget. Természetesen ez önmagában nem szül összeférhetetlenséget, mégis felvet kérdéseket, hogy a kormányzati döntésekre – kiemelten a pénzügyiekre – rálátó, azokban közreműködő, a beosztásánál fogva tájékozottabb kormányfői tanácsadó informális helyzetelőnybe hozhatja a versenytársakhoz képest a kormányfő vejének érdekeltségét.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.