Közel 60 milliárd forint adózás utáni eredményt ért el 2021-ben az Erste Bank. Az már most látszik, hogy a kampányban osztogatott pénz hatására nagyon megnőtt a megtakarítási kedv, az ukrajnai háború okozta bizonytalanság miatt pedig megtippelni is nehéz, milyen folyamatok jönnek a gazdaság egészében.
59,2 milliárd forint adózás utáni eredménnyel zárta az Erste Bank 2021-et, ami több mint kétszeres növekedés 2020-hoz képest, és már csak minimálisan, 90 millió forinttal marad el a 2019-estől – mondta el Jelasity Radován elnök-vezérigazgató. A működési eredmény – vagyis a bevételek és kiadások különbsége – 14 milliárd forinttal lett nagyobb, mint egy évvel korábban, viszont 22 milliárd forinttal kevesebb kockázati költséget kellett ebből levonni. Eközben azonban 28 milliárd forint extra adót kellett befizetni.
Új hitelből és kötvényből 3 százalékkal többet folyósítottak, mint 2020-ban, a teljesítő hitelek és kötvények állománya 9 százalékkal volt magasabb az év végén az egy évvel korábbinál.
Babaváró hitelből 30 százalékkal kevesebbet vettek fel, mint 2020-ban, mivel aki jogosult rá korábban is, az nagyrészt már 2020-ra felvette azt. Az új jelzáloghitelek értéke tovább nőtt, 27 százalékkal, és pont ugyanennyivel emelkedett az új személyi kölcsönöké is. A vállalati üzletágban 7 százalékkal több új hitelt és kötvényt helyeztek ki, mint egy évvel korábban, ezen belül a kis- és középvállalkozások új kihelyezései 3 százalékkal nőttek.
A sajtótájékoztató a 2021-es eredményről szólt volna, de nem lehetett szó nélkül hagyni az idei eseményeket.
Az például már most látszik, hogy 2022 elején a megtakarítási kedv jelentősen megugrott, ahogy a kormány ezermilliárdos nagyságrendű pénzt osztott ki a választás előtt. De 2022 lesz az az év, „amikor mindenki bizonyíthat, mennyire legény a gáton” – így fogalmazta meg az elnök-vezérigazgató azt, hogy teljes a bizonytalanság a világpiacon, mi lesz a nyersanyagárakkal és az ellátási láncokkal az ukrajnai háború miatt. A magánszemélyek megtakarításaira ez nem lesz hatással most, de „át kell gondolni a makrogazdasági tervezést”.
Azt nem nehéz megjósolni, hogy a fogyasztási hitelezés kisebb lesz, mint a tavalyi, ez az a szegmens, ahol a bankok a leghamarabb észreveszik, ha válság van. Erre készülnek az Ersténél is.
A forint gyengüléséről is megkérdezték a bank vezetőit. A válasz az volt: óva intették az ügyfeleket attól, hogy a legnagyobb árfolyammozgásokat mutató napokon meggondolatlanok legyenek, spekulánsokat érintette igazán az, amikor 400-ig szállt az árfolyam.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.