A 100 millió eurót a magyar energiaellátási hálózat korszerűsítésére fordították.
Oroszországon kívül uniós országként már csak Magyarország, valamint EU-n kívüliként Szerbia, Kuba, Mongólia és Vietnám maradt tagja az ellenzék által „Putyin KGB-s kémbankjaként” emlegetett pénzintézetnek, azaz a Nemzetközi Beruházási Banknak (NBB) – írta meg a 444.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón szóba is hozta, hogy „ez egy működő bank, ami hiteleket adott magyarországi fejlesztésekre is, a magyar érdek az, hogy ezek a fejlesztések folytatódjanak”. Azt ugyanakkor nem közölte a miniszter, hogy pontosan milyen magyarországi fejlesztésekre adott hitelt az NBB, de a 444 szerint ez pontosan tudható:
a legnagyobb hitelt az egyik legfontosabb állami cég, az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. vette fel még 2020 őszén.
A portál azt írja, ennek a hitelnek a pontos összege 100 millió euró, vagyis kibocsátáskori árfolyamon csaknem 36 milliárd forint. A 15 éves futamidejű óriáshitel célja pedig a magyar energiaellátási hálózat nagyszabású korszerűsítése.
Egy másik nagy hitelezés pedig a Balatonhoz köthető.
„Az a tény, hogy az MVM Csoport 5 NBB részvényes energiapiacán végzi tevékenységét, fontos hosszú távú integrációs hatást kölcsönöz ennek a tranzakciónak, ami az NBB befektetési politikájának egyik prioritása” – fogalmazott Georgij Potapov, az NBB igazgatótanácsának hitelezésért és befektetésért felelős alelnöke még 2020-ban a megállapodással kapcsolatban.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.