Nagykanizsa önkormányzata önmagában 161 millió forintot kap.
Tizennégy olyan település kap azonnal összesen 282 millió forintot az államtól, amelyik az Ukrajna ellen indított orosz háború miatt Európából váratlanul kivonuló, közvetetten orosz tulajdonú Sberbanknál vezetett számlát.
„Az önkormányzatok működőképességének megőrzése céljából” adnak egyedi támogatást bérfizetésre úgy, hogy amennyit majd a betétbiztosítás révén és a bank végelszámolása során a követelésükből megkapnak, annyit a mostani támogatásból vissza kell fizetniük. Az egyetlen nagyobb város az érintettek között Nagykanizsa – önmagában 161 millióval részesedik az összegből –, továbbá városi rangú még Pilisvörösvár, a többi település falu.
Így juthatnak hozzá a Sberbank betétesei a beragadt pénzükhöz 100 ezer euróig
Két nappal a legutóbbi költségvetési átcsoportosítás után a kormány ismét ilyen döntéseket hozott, együttesen nagyjából 170 milliárd forintról, ami a költségvetési törvény szerinti egész évi összes kiadásnak több mint fél százaléka. A legnagyobb tétel a gazdaság-újraindítási programok keretéből kivett 136 milliárd forint, amit meg nem nevezett állami – a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter tulajdonosi joggyakorlása alá tartozó – cégek beruházásaira fordítanak. Ezen kívül a Külgazdasági és Külügyminisztérium is kap újabb 10 millliárdot beruházásokra.
A Központi Maradványelszámolási Alapból 19 milliárdot vettek ki, ennek zömét egyházi közfeladatellátáshoz kapcsolódó céltámogatásokra és karitatív feladatokra, valamint a versenysport- és szakmai feladatok támogatására fordítják. A rendkívüli kormányzati intézkedések keretéből az élelmiszergazdasági és élelmiszerlánc-felügyeleti feladatokra adnak félmilliárdos pluszt, ami összefügghet az erősen vitatott úgynevezett élelmiszermentő program indulásával, hiszen a frissen megalakult Élelmiszermentő Központot a NÉBIH (Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal) felügyeli.
A szerda esti Magyar Közlönyben kormányrendelet jelent meg arról is, hogy újabb fél évvel meghosszabbítják a 2016 márciusa óta fennálló „tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet”.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.