Magyarországon egy orosz kézben lévő kereskedelmi bank működik, amelynek az ügyfelei hétfőn már kétnapos bankszünnapra ébredtek. A Bank360.hu összefoglalta, mire számíthatnak ők, mit kell tudni a magyar Sberbankról, és mik lehetnek a következmények.
Hogyan orosz a Sberbank Magyarország Zrt.?
A jelenleg 27 fiókot működtető Sberbank Magyarország Zrt.-t nem Oroszország legnagyobb bankcsoportja, a Sberbank alapította eredetileg. A cég egy nemzetközi felvásárlás keretében került a tulajdonába. A magyar Sberbank ügyfeleinek jelentős része még volksbankos, csak megörökölte a Sberbankot. A Magyarországi Volksbank Zrt. osztrák tulajdonosát, a Volksbank International AG-t 2012-ben vásárolta meg a Sberbank Russia, amely így közvetve a több országban működő leánybankoknak is a tulajdonosává vált. Az új szerzeményt Sberbank Europe AG-re keresztelte, és azóta is ez a cég a magyar érdekeltség tulajdonosa. A tranzakciót követően vette fel a Magyarországi Volksbank a Sberbank Magyarország nevet. Az itteni érdekeltség tehát jelenleg közvetett orosz tulajdonban van.
A Sberbank-e még egyáltalában a magyar Sberbank tulajdonosa?
A kérdés azért vethető fel, mert a bécsi központú Sberbank Europe néhány hónapja, 2021 novemberében bejelentette, hogy egy szerbiai, egy szlovéniai és egy ciprusi bankkal (AIK Banka a.d. Beograd, Gorenjska Banka d.d., Kranj, Agri Europe Cyprus Ltd.) megállapodást írt alá a magyarországi, bosznia-hercegovinai, horvátországi, szerbiai és szlovéniai leánybankjainak eladásáról. (A Sberbank Europe-nak a térségben még Ausztriában, Csehországban és Németországban van érdekeltsége.)
A bejelentés óta azonban nem jött hír a tranzakció befejeződéséről. Jelenleg tehát még orosz érdekeltségű cégnek kell tekinteni a Sberbank Magyarországot. Ezt erősíti meg az is, hogy a társaság honlapján még a Sberbank Europe szerepel tulajdonosként. Arról nincs hír, hogy a novemberben bejelentett eladási tranzakció hol tart, mikor zárulhat le.
Az orosz cégek és magánszemélyek elleni eddig szankciók érintették-e a magyar Sberbankot?
Az orosz Sberbank, a Sberbank Europe AG és annak leányvállalatai eddig nem szerepeltek név szerint a közzétett szankciós dokumentumokban (az amerikai pénzügyminisztérium a háború kitörésekor ugyan elfogadott szankciót az anyabank ellen, ez azonban az európai operációkra nem vonatkozott). Ez alapján mostanáig egyikükre sem vonatkoznak új vagy további elsődleges vagy ágazati szankciók. A Sberbank Magyarország Zrt. a Sberbank Europe Csoport része, amely egy európai uniós banki működési engedéllyel rendelkező európai hitelintézet. A társaság a magyar piacon tevékenységét a Magyar Nemzeti Bank működési engedélyével végzi. Az MNB a bankszünnap elrendeléséig nem jelzett a Sberbank Magyarország működésével kapcsolatos zavart vagy likviditási problémát.
Ha nem érintik a szankciók, miért kellett bankszünnapot elrendelni a magyar Sberbanknál?
Hiába stabil egy bank helyzete, ha a tulajdonlásával kapcsolatban olyan helyzet áll elő, amelyben megrendül az ügyfelek bizalma, az nagyarányú betétkivonást indíthat el, amit egy ilyen méretű pénzintézet nem képes kezelni, különösen, ha a tulajdonosa segítségére sem számíthat. Az ukrajnai háború és az Oroszország, az orosz bankok elleni szankciók hírére a magyar Sberbank betétesei is elkezdhettek aggódni a pénzük biztonsága miatt. Ha pedig ennek hatására tömegesen kiveszik a pénzüket a bankból, az bankcsődöt eredményezhet.
Ha két napig nem működik a bank, akkor miért használhatják a kártyáikat az ügyfelek?
Ebben az esetben a bankszünnapot azért rendeli-e az MNB, hogy az ügyfelek ne rohanják meg a bankot a pénzükért. A bankszünnap lehetőséget teremt arra, hogy áttekintsék, képes-e a bank eleget tenni egy nagy betétkiáramlásnak, ha pedig nem, akkor mi a további teendő. A bankszünnap lényegében egyenlő feltételeket teremt a betétesek között, nem állhat elő olyan helyzet, amikor valaki pusztán azért előnybe kerül egy másik betétessel szemben, mert értesült a Sberbank nehézségeiről. A bankszünnapok alatt az ügyfelek változatlanul tudnak tranzakciókat kezdeményezni bankkártyájukkal, illetve számlájuk is fogadnak beérkező tételeket. Számlaműveleteket azonban nem tudnak kezdeményezni a vállalati ügyfelek és magánszemélyek.
A kártyahasználatot ilyenkor azért nem zárolják, hogy az ügyfelek kisösszegű, mindennapi pénzügyi tevékenységét (például vásárlás) ne lehetetlenítsék el. Ezzel azonban az ügyfelek csak kisebb összegű pénzhez juthatnak. Ez praktikusan annyit jelent, hogy a Sberbank kártyájával a korábban beállított napi limitig lehet kivenni készpénzt az automatákból, és fizetni is lehet vele vásárláskor szintén a korábban beállított limitig.
Mi lesz, ha már nem nyit ki a Sberbank a bankszünnapok után?
A Sberbank Magyarország betéteseinek, folyószámla-tulajdonosainak a megtakarításaira is érvényes az Országos Betétbiztosítási Alap garanciája, ami 100 ezer eurós összeghatárig forintban állja a betétek kifizetését. Ez aktuálisan 37 millió forint betétesenként. Ezt az OBA az érintett bank engedélyének visszavonása vagy a felszámolása elrendelése után tíz napon belül kifizeti az ügyfeleknek.
Az Oroszország elleni SWIFT-embargó hogyan érinti a magyar Sberbank és más magyar bankok ügyfeleit?
A SWIFT a nemzetközi pénzügyi forgalmat évtizedek óta intéző informatikai szervezet. A Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (Nemzetközi Bankközi Pénzügyi Telekommunikációs Társaság) 1973-ban alakult. A szervezet azóta végzi a hozzá csatlakozó bankok, pénzügyi társaságok közötti adatszolgáltatást, amellyel ezek a társaságok egymás közötti nemzetközi utalásokat, elszámolásokat, tranzakciókat hajthatnak végre. Több mint 11 ezer cég használja ezt a hatalmas üzenettovábbító rendszert, amin naponta több mint 30 millió tranzakció megy keresztül. Ha például külföldre utal valaki a bankszámlájáról, akkor a SWIFT-kódot kell használnia.
A szisztéma lényege a SWIFT-kód, amellyel a rendszerben azonosítani tudják egymást a küldő és fogadó cégek. A kód több részből áll, az első négy betű azonosítja a bankot, a második két betű az országot, a harmadik két betű a várost, és felhasználható még további három kódhely. A Sberbank Magyarország SWIFT-kódja a MAVOHUHB, azaz megtartotta a még volksbankos kódot a rendszerben. Ha például külföldre utal valaki a bankszámlájáról, akkor a SWIFT-kódot kell használnia.
Az Oroszország elleni SWIFT-embargó egyelőre egyes oroszországi pénzügyi szervezeteket érint. Eddig közlések alapján ezek között még nem szerepel az orosz Sberbank (ennek SWIFT-kódja egyébként SABRRU).
Ebből fakadóan a magyar Sberbank lakossági és vállalati ügyfeleit az Oroszországot érintő SWIFT-embargó technikailag annyira érinti közvetlenül és elsődlegesen, mint bármely más magyar bankot és banki ügyfelet: nem tudnak a SWIFT-en keresztül tranzakciókat végrehajtani az érintett oroszországi bankokkal. Ez természetesen most, a bankszünnapok alatt mindegy is, hiszen egyként sem indíthatnak a számlájukról semmilyen tranzakciót - hívja fel a figyelmet a Bank360.hu összefoglalója.
Nem a SWIFT egyébként az egyetlen informatikai rendszer, amelyen keresztül a nemzetközi pénzügyi adatforgalom zajlik, de ez a legelterjedtebb. Van tehát világ a SWIFT-en kívül is, de a SWIFT-et használó pénzügyi cégek számára mindenképpen nehéz helyzetet teremt, ha ezen keresztül nem végezhetnek nemzetközi tranzakciókat. Az ügyfelek pedig nem határozhatják meg, hogy a bankjuk mit használjon.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.