Vállalkozás hvg.hu 2022. február. 28. 12:40

Remek év után kapta telibe az orosz–ukrán háború a Richtert

Bizonytalan szállítás, még bizonytalanabb fizetés – így fut neki a FÁK-országokban jelentős piaccal rendelkező magyar gyógyszergyártó az évnek.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

A kiszámíthatatlan piaci körülmények ellenére remek évet zárt tavaly a Richter Gedeon Nyrt.: bevétele és nyeresége is a várakozások felett tudott növekedni – derült ki a társaság tőzsdenyitás előtt kiadott éves jelentéséből. A Richter éves árbevétele 630,595 milliárd forint volt, ez 11,3 százalékkal haladta meg az előző évit. Ezen belül a legfontosabb üzletágnak számító gyógyszergyártás bevétele 10,4 százalékkal tudott növekedni, a robusztus emelkedést egyedül az orosz piac húzta le, ott 0,9 százalékos volt a csökkenés. 17,1 százalékkal nőtt a kiemelt specializált termékek (ilyenek a saját fejlesztésű nőgyógyászati termékek és antipszichotikumok, például a cariprazine) forgalma, ez a szegmens már a teljes árbevétel 57,3 százalékát teszik ki az előző évi 54,9 százalék után.

A specializált termékeknél, pontosabban a cariprazine alapú Vraylarból a Richter több mint százmilliárd forint royaltyt tudott elszámolni, ennek hátterében 30 százalék körüli növekedés áll az Egyesült Államok piacán a 2021-eshez képest. Európában több országban törzskönyvezték a szintén antipszichotikum Reagilát. A szintén stratégiai üzletágnak számító nőgyógyászati üzletág bevétele is 12,2 százalékkal tudott növekedni.

Orbán Gábor vezérigazgató a gyorsjelentés kiadását követő sajtóbeszélgetésen azt emelte ki: a specializált termékek előretörése is hozzájárult ahhoz, hogy a Richter már kevésbé számít generikus, a földrajzi adottságok mentén működő gyógyszergyártónak. A rekordszámú törzskönyvezést is hozó 2021-es eredménynél fontos, hogy a cég már bevétele 9,7 százalékát költötte kutatás-fejlesztésre.

Mindezek eredményeképpen a cég harmadával tudta növelni adózott nyereségét, amely 2021-ben 141,180 milliárd forint lett.

A következő időszak már messze nem ígérkezik ennyire fényesnek. Akármennyire is diverzifikálta piacait a cég, bevételének még mindig 17 százalékát adta 2021-ben az orosz piac, és további csaknem 3-at az ukrán. Orbán Gábor kiemelte: a kitettséget már húsz éve igyekszik csökkenteni a Richter, ezzel párhuzamosan erősítve a nyugati piacokat – a FÁK országok 20-25 százalékos részesedése ma nagyjából az USA-piaccal egyenértékű.

Ennek ellenére amíg elmondása szerint korábban a tavalyihoz hasonlóan két számjegyű növekedéssel számolt, most úgy látja, a Richter 2022-ben valószínűleg a tavalyinak nagyjából megfelelő árbevételt tud elérni euróban – a FÁK-piacokon elszenvedett kiesést a speciális termékek növekvő piaca ellensúlyozhatja –, üzemi eredménye azonban mindenképpen esni fog.

A Richtert három irányból fenyegeti veszély az orosz–ukrán konfliktus miatt. Egyfelől a rubel árfolyamának összeomlása miatt befagyhat a piac. Bogsch Erik, a társaság elnöke kiemelte: jelenleg az oroszországi export 60 százaléka szabad áras, ott elvileg lenne tere az áremelésnek, kérdés azonban, hogy a vásárlóerő romlása miatt ez mennyire vállalható. A többi negyven százaléknál az árfolyam esése már nettó veszteségként jelenik meg. A második kockázat a pénzügyi rendszerből való kizárás, emiatt pedig még az is bizonytalanná válik, hogy tud-e egyáltalán fizetni a vevő, és a pénz hogyan jut el az eladóhoz. A Magyar Exporthitel Biztosító Zrt. (MEHIB) mintegy 100 millió eurónyi orosz vevői kintlévőségre nyújt biztosítékot, ebben Orbán Gábor szerint a háború miatt változás várható.

Harmadrészt az eladás maga is kétségessé vált: Ukrajnába jelenleg nem tud szállítani a Richter, míg Oroszország felé is nagyok a késések, a korábban is használt fehérorosz szállítási útvonal felé is 6-7 napos a várakozási idő – hangzott el a sajtóbeszélgetésen. Azt pedig képtelenség kiszámítani, az év további részében hogyan alakul a helyzet.

Arra a kérdésre, számítanak-e arra, hogy a Kreml által felvetett államosítás keretében az ő oroszországi gyógyszerüzemüket is átveszi az állam, azt válaszolta Orbán Gábor, ez nem kizárható, de nem tartják valószínűnek. Ha mégis, ez egyszeri sokkot okozhatna, viszont ha a termékjogok tulajdonában nem lenne változás, „akkor nem vennének el sokat”.