Főleg az élelmiszeripar jó teljesítményének köszönhető, hogy az ipari termelés akkor is nőtt, amikor a járműgyártás hatalmasat zuhant és az elektronikai ipar is visszaesett.
A nyers adat szerint 2,6, munkanaphatástól megtisztítva 2,1 százalékkal nőtt a magyar ipar termelése 2021 novemberében az egy évvel korábbihoz képest – erősítette meg a Központi Statisztikai Hivatal az első becslés számait. Most azt is megírták, hogy miből állt össze ez a mutató.
A magyar ipar teljesítménye 2020 októberében jött ki a válság okozta mély gödörből, azóta azonban csak minimálisan változik a mutató, érdemi javulást nem tud elérni. Most épp egy jobb hónapot láttunk – az előző havihoz képest is 2,9 százalékos volt a növekedés -, de még mindig ugyanabban a sávban van a termelés mértéke, ahonnan több, mint egy éve nem tud kilépni.
A visszafogott teljesítmény fő oka az, hogy a járműgyártás a globális félvezetőhiány miatt 15,1 százalékkal visszaesett az egy évvel korábbihoz képest. Nem is csoda, mivel ezúttal a gyárak kisebb kapacitással, illetve egyműszakos munkarendben dolgoztak. A közúti gépjármű gyártásának volumene 11,5, a közúti jármű alkatrészeinek gyártásáé 21 százalékkal csökkent.
A chiphiány a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártását is visszafogta, a termelés ott 2,1 százalékkal csökkent. Az alapanyaghiány leginkább a járműiparba is beszállító elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártását érintette, kibocsátása 24 százalékkal visszaesett. Az elektronikus fogyasztási cikkek gyártása viszont 4,6 százalékkal emelkedett az egy évvel ezelőttihez viszonyítva.
Azt, hogy némi növekedést mégis sikerült elérni, részben az magyarázza, hogy az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása kimondottan nagyot nőtt, 17,4 százalékos volt az emelkedés. Ezen belül a húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 17,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
A két közepes súlyú alág közül a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 9,3, a fémalapanyag és fémfeldolgozási terméké 16,2 százalékkal emelkedett az egy évvel ezelőttihez viszonyítva.
A kisebb súlyú villamos berendezés gyártása 15,7 százalékkal nőtt, főleg a villamosmotor-, áramfejlesztő-, valamint az akkumulátorgyártás felfutása eredményeként. A kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásában folytatódott a növekedés, a termelés 12,3 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit, elsősorban a belföldi értékesítés bővülése miatt, ugyanakkor az export jelentősen visszaesett.
A gyógyszergyártás 10,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
2020 tavaszán és nyarán annyira bezuhant az ipar teljesítménye, hogy még a 2021-es, nem túl jó teljesítmény is azt jelenti, hogy éves szinten 9,9 százalékkal nőtt a termelés az első tizenegy hónapban.