Vállalkozás hvg.hu 2021. december. 10. 10:37

A képzetlenebb fizikai dolgozók nettó 250–300 ezer forintot akarnak keresni

A jelenség nem tekinthető meglepőnek a szakértő szerint, mivel a cégek elvárásai is nagyobbak lettek.

Ma már kezdenek olyan igények kialakulni a magyar kékgallérosok (vagyis a fizikai dolgozók) körében, amelyek 5–10 éve a fehérgallérosoknál (azaz a szellemi dolgozóknál) voltak jellemzők – közölte a Gi Group. A társaság közleményében jelezte azt is, hogy ez a bérelvárásokban is látszik:

ma már a képzetlenebb fizikai munkások is nettó 250–300 ezer forintot szeretnének hazavinni, a képzettek pedig még többet, 350–400 ezret.

A Gi Group egy felmérést is közöl, melyben rámutatnak: tízből kilenc kékgalléros könnyen váltana munkahelyet Magyarországon, ugyanis magasabb bérekkel elcsábíthatóak.

„A koronavírus-járvány okozta gazdasági visszaesés után a vártnál gyorsabb visszapattanás történt, így újra egyre erősebbé vált a kereslet a fizikai dolgozók iránt, mostanra pedig újra nehéz megtalálni a képzett munkavállalókat” – mondta Alapi Márton, a Gi Group üzletágvezetője. Leginkább a gyártás-termelésben érzékelhető a probléma, gépkezelők, karbantartók, targoncások hiányoznak főként. Szerinte a vállalatoknak ezért nagyobb hangsúlyt kell fektetniük a munkavállalók megtartására, miután a dolgozók igényei is nőnek.

A Gi Group rámutat arra is, hogy nem meglepő, hogy a dolgozók igényei emelkednek, hiszen az elvárások is nagyobbak. A nagyvállalatoknál egyre inkább az alapelvárások közé tartoznak a digitális készségek, illetve kezd megjelenni a nyelvtudás is az elvárások között. Az automatizáció miatt pedig egyre fejlettebb technológiával kell dolgozniuk a munkavállalóknak, ezért magasabb tudásszintre kell eljutniuk.

„A vállalatok nem tehetik meg, hogy a munkaerőhiány közepette megváljanak azoktól a dolgozóktól, akik nem rendelkeznek ezekkel a képességekkel. Meg kell tanítaniuk nekik az új eszközök használatát, fejleszteniük kell a képességeiket, amivel a lojalitásukat is növelik” – mondta Alapi Márton.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.