Az energiapiac globális válsága óriási üzletet jelentett a nagy olajkitermelőknek az USA-ban is, ahol visszafogták termelésüket, hogy a maximális nyereséget érhessék el.
174 milliárd dolláros profit az év első kilenc hónapjában - ennyi a nagy olaj- és földgáztermelők nyeresége - írja a londoni Guardian. Az ExxonMobil olajóriás a harmadik negyedévben 6,75 milliárd dolláros rekord profitot ért el. Az üzleti forgalma 60 százalékkal nőtt, miután elszálltak a benzinárak mindenütt a világon. "Az áremelkedés sokat segített" - fogalmazott visszafogottan a BP főnöke. A benzin ára az USA-ban hét éve nem volt ilyen magas: egy gallon üzemanyag ma átlagosan 3 dollár 40 cent, míg egy évvel ezelőtt csak 2 dollár 10 cent volt. Emiatt Biden elnök személyesen kérte az olajcégeket, hogy növeljék a kitermelést, de kérése süket fülekre talált.
"Ha az amerikaiak bűnbakot keresnek a magas benzinárak miatt, akkor csak rá kell pillantaniuk az olajóriásokra, amelyek dollármilliárdokat zsebelnek be, ahelyett, hogy csökkentenék a benzinárat a termelés fokozásával" - mondta a Guardiannek az Accountable.US kormányzati piacfigyelő vezetője, Kyle Herrig.
A Biden-kormányzat kínos helyzetbe került, mert a benzinkutaknál elégedetlenkedő polgárok közül sokan őket szidják a magas ár miatt. Jennifer Granholm energiaügyi miniszter nyíltan hibáztatta az olajóriásokat , mert "nem elégítik ki a keresletet olyan gyorsan ahogy kellene." Csakhogy a Biden kormányzat is meg van fogva hiszen a klímaváltozás elleni kampány épp a kőolaj és földgáz felhasználás mérséklésére irányul. Az olajtársaságok azt állítják, azért nincs több olaj, mert a Biden kormány nem engedélyez új fúrásokat. Csakhogy ez nem így van. Jelenleg is 14 millió hold földön lehetne olajat kitermelni - ez kétszer akkora mint Massachusetts állam -, de ezt nem csinálják. Miért nem?
"Nem a Biden-kormányzat akadályozza meg a nagy olajcégeket, hogy többet fúrjanak, hanem a részvényesek" - nyilatkozta a CNN-nek a Raymond James piaci elemző cég szakértője, Pavel Molchanov.
A részvényesek 36,5 milliárd dollárhoz jutottak. Ezenkívül az olaj óriások sok saját részvényt vásároltak fel mintegy 8 milliárd dollár értékben. Ezzel elsősorban a menedzserek járnak jól, akiknek a jövedelme főként a részvényárfolyamok emelkedéséből adódik.