Alaposan felkavarta a járványhelyzet a pékségek piacát is, ahol a pillanatnyi visszaesés után újabb és újabb problémákkal kellett szembesülniük a vállalkozásoknak. A Ludwig és Mentesi Kft. 1994 óta gyárt minőségi sütőipari termékeket, pilisszentiváni üzemükben beszéltek arról, mi változott az elmúlt időszakban, és mi vár rájuk a közeljövőben. A hvg.hu kamerái végigkövethették a sütés folyamatát is.
A világjárvány új működésre kényszerítette a pékeket, ám később kiderült: a kemence melletti maszkhasználatnál vannak rosszabb dolgok is.
A JóKenyér márkanéven forgalmazott termékeket gyártó Ludwig és Mentesi Kft. pilisszentiváni üzemében jártunk, ahol Ludwig Klára, a cég alapítója arról is beszélt: hogyan befolyásolta piacukat a járvány kitörése, hogyan tervezték meg a működést a lezárások idején, hogy meg tudjanak felelni a fokozott elvárásoknak, és ekkora drágulás mellett is megéri-e nekik az, hogy termékeiket saját kovásszal, minőségi alapanyagokkal készítik.
A minőségi sütőipari termékek gyártását azonban nem csak az alapanyagok vagy az energia ára befolyásolja, hanem az is, sikerül-e találni, megtartani az ehhez szükséges képzett munkaerőt – emelték ki riportunk megszólalói, köztük Septe József, a Magyar Pékszövetség elnöke.
Magasfeszültség című, a hvg.hu és az Európai Beruházási Bank együttműködésében készülő videosorozatunkban húsz olyan magyarországi céget mutatunk be, amelyek sikerrel vették az elmúlt időszak akadályait: képesek voltak reagálni a járvány okozta új helyzetre, innovatív megoldásokkal találták meg a kiutat a munkaerőhiányra vagy tűntek ki valamilyen egyedi megoldással.
Az 1994-ben alapított Ludwig és Mentesi Kft. 27 éve gyárt színezék- és adalékanyagmentes termékeket, a társaság történetét ebben a cikkünkben mutattuk be:
A női pék, aki megszerettette a magyarokkal a rozskenyeret
Ludwig Klára 25 évvel ezelőtt, Németországból hazatérve nyitotta meg első pékségét Solymáron. Az volt a célja, hogy a magyarok ne csak a fehérkenyeret, a vizes zsömlét, a kakaós csigát és a túrós batyut ismerjék és szeressék. A küldetés sikerült, megnéztük, hogyan lett a Ludwig és Mentesi Német Pékségből Jókenyér.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.