Kilenc százalékkal maradt el az elemzői várakozásoktól az OTP-csoport konszolidált adózás utáni eredménye. A pénteken közzétett számok nyomán esett is a cég részvényeinek árfolyama. A vezetés azonban optimista, sikeres év végére számítanak.
Az OTP-csoport a vártnál kisebb eredménnyel zárta a harmadik negyedévet, 120,173 milliárd forint konszolidált adózás utáni eredményt könyvelt el, ami 1 százalékkal kisebb az előző negyedévinél, és 6 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. Az OTP Bank Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken publikálta a nemzetközi pénzügyi beszámolási standardok (IFRS) szerinti jelentését, amely alapján a bankcsoport korrigált konszolidált adózott eredménye a harmadik negyedévben 127,3 milliárd forint volt, 1 százalékkal kisebb az előző negyedévinél, és 8 százalékkal magasabb az egy évvel ezelőttinél.
Az alacsonyabb negyedéves adózott eredmény oka a magasabb negyedéves kockázati költség, ami részben egyedi tételekkel, részben módszertani változásokkal magyarázható, mindeközben a hitelportfólió minősége továbbra is stabilan alakult - írták. Az elemzők a bank által készített konszenzus szerint éves összevetésben 9 százalékkal nagyobb, 124 milliárd forintos konszolidált számviteli adózás utáni eredményt vártak.
Az első kilenc hónap eredményei alapján az OTP sikeres évet zárhat idén is - értékelte a gyorsjelentést pénteken Bencsik László, a bank vezérigazgató-helyettese, aki ugyanakkor jelezte, hogy bevezetése óta a hitelmoratórium több mint 45 milliárd egyszeri veszteséget okozott a banknak, és a hosszabbítás hatása is jelentkezni fog az utolsó három hónapban, ez a teljes hitelállomány több mint 4,2 százalékára, közel 224 milliárd forintra vonatkozhat novembertől. Az OTP Bank vezetése ugyanakkor elkötelezett az osztalékfizetés mellett - közölte.
Az OTP részvényeinek árfolyama a Budapesti Értéktőzsdén zárásra 455 forinttal, 2,35 százalékkal 18 945 forintra esett, forgalmuk 9,2 milliárd forintot tett ki. Az utóbbi egy évben a legmagasabb árfolyam 19 250 forint, a legalacsonyabb 10 650 forint volt.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.