A nemzeti iparfejlesztés ürügyén sorra születnek az állami hátszéllel, állami megbízásokon hízó kormányközeli vállalatok, ennek újabb példája a Barna Zsolt tulajdonában lévő Ganz Transzformátor.
Barna Zsolt még javában az OTP Banknál lépegetett felfelé a ranglétrán, amikor 2015 legvégén 60 százalékos részesedéssel megalapította a ForestVill Kft.-t, méghozzá rendkívül gyümölcsözőnek bizonyuló üzleti stratégiával. A Forest-Vill a közbeszerzésre köteles áramszolgáltató cégek infrastruktúrájának fejlesztésére specializálódott, és nagy sikerrel kezdte meg a nagyfeszültségű hálózatok felújítását, az elektromos állomások telepítését és a villanyoszlopok felállítását. Az állami megrendeléseken felhízott vállalkozást tavaly áprilisban eladta egy svájci bejegyzésű cégnek, így máris új befektetésekre alkalmas szabad tőkéje lett.
Mészáros Lőrinchez igazolt az OTP volt vezérigazgató-helyettese
A koronavírus-járvány első hullámában fizetésképtelenné vált egy nagy múltú vállalat, amely akkor már nem a Ganz, hanem az indiai befektető által bevezetett CG Electric Systems nevet viselte. Ezt a kormány azonnal meghozta határozatát, és 2020. július 8-án stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetté minősítette, így a gyártelepek az állami felszámolóhoz kerültek. A kormányhatározat után két nappal pedig megalakult a Ganz Transzformátor Kft., amelynek egyedüli tulajdonosa Barna Zsolt, és amely a gyárat bérbe véve tavaly szeptembertől újraindította a termelést. Az állami felszámoló augusztusban árverésre bocsátotta a két gyárat. A liciten egyedül Barnáék jelentkeztek, és bemondták a kikiáltási árat, az 5 milliárd 175 millió forintot.
A cikk teljes terjedelmében ez e heti HVG hetilap Fókuszban rovatában, illetve online a hvg360-on olvasható.