Vállalkozás Lengyel Miklós 2021. augusztus. 17. 16:48

A német állam eladja a nála lévő Lufthansa-részvények negyedét

A légitársaság megmentése érdekében óriási mentőcsomagot fogadtak el Berlinben, amely tartalmazott egy 300 millió eurós részvénypakettet is. Ennek eladását kezdi meg a kormány, amely szeretné, ha a Lufthansa pénzügyileg mielőbb függetlenné válna.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

4,9 százalékkal estek a Lufthansa-részvények a tőzsdén a német kormány bejelentése nyomán – írja a Deutsche Welle, amely felidézi: a német állam a vírusválság mélypontján 9 milliárd eurós mentőcsomagot szavazott meg a Lufthansának annak az állami programnak a keretében, melyet tavaly márciusban hoztak létre a stratégiai fontosságú nagyvállalkozások megmentésére.

Ebből az összegből 5,7 milliárd euró volt az állami támogatás, 300 millió eurót pedig a Lufthansa részvényeinek felvásárlására költöttek. A légitársaság egyötöde került így átmenetileg állami tulajdonba.

A maradék 3 milliárdot hitelként biztosítja az állami fejlesztési bank Németországban.

A csomag életmentő volt, mert nélküle a Lufthansa csődbe ment volna tavaly júniusban – hangsúlyozza a közszolgálati Deutsche Welle.

Az állami tulajdonban levő Lufthansa-részvénypakett jelenleg körülbelül 1 milliárd eurót ér. Ennek egynegyede kerül piacra a közeli hetekben.

Kemény megszorító csomag

Bár a mentőcsomag egyik fő célja a munkahelyek megmentése volt, de az állam költségcsökkentésre kötelezte a Lufthansát, aminek keretében több mint 30 ezer munkahelyet szüntettek meg. A 800 repülőgépből álló légi flottát pedig fokozatosan 650-re csökkentik. Ily módon sikerült a felére csökkenti a Lufthansa veszteségét az idei második negyedévben az előző évhez képest.

A Lufthansa abban reménykedik, hogy az év utolsó negyedéve már nyereséges lesz. Ez természetesen függ a vírusválságtól is, hiszen a negyedik hullám újra padlóra viheti a céget.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.