A felszökött ár miatt rosszabbul járnak, kisebb a nyereség.
A kormányközeli cégeket is utolérte az építőanyagok példátlan drágulása, ám a helyzet végeredményben nem őket, hanem alvállalkozóikat hozza kényelmetlen helyzetbe. Legalábbis egyelőre – írta a Szabad Európa.
A cikkben idéznek egy neve elhallgatását kérő alvállalkozót, aki azt mondta, tavaly óta nem tudja a munkásai fizetésemelését érvényesíteni a megrendelők felé, mert nem engedik, hogy az előmunka drágulását áthárítsa.
Az építőanyagok áremelkedésére hivatkoznak, emiatt most minden máson spórolni kell
– fogalmazott.
A Szabad Európa feleleveníti, hogy a kormány kiviteli stoppal igyekszik úrrá lenni az áremelkedésen. A Magyar Közlöny július 8-i számában ugyanis megjelent kormányrendelet, amely kimondja: „az építőipari ellátásbiztonság szempontjából stratégiai jelentőségű nyersanyagok és termékek” külföldi eladása és kiszállítása bejelentés- és engedélyköteles.
A rendeletben szereplő anyagok nagy részét, ilyen például a kavics, a sóder, a tört vagy zúzott kő, általában betonozáshoz, útépítéseknél vagy vasútkövezéshez használják. A szintén a rendeletben felsorolt acél- és vasárut pedig a sportcsarnok- és nagyobb beruházásoknál.
Úgy drágulnak az építőanyagok, hogy azt már külön csoport vizsgálja a versenyhivatalnál
Azért is vizsgálódnak, mert bizonyos alapanyagok piacát kevés eladó uralja.
Ezzel szemben a házépítéseknél fontos, és szintén nagyon megdrágult fa-, illetve szigetelőanyagok tekintetében már nem történtek az áremelkedés ellen ható lépések. A Szabad Európa szerint ebből az szűrhető le, hogy a kormány elsősorban a közbeszerzési pályázatokon nyertes cégek munkáit igyekszik segíteni, ahol az árazás és az ár-érték arány a legfontosabb tényező. Csakhogy a beruházások évekig is eltarthatnak, így nehéz a korában vállalt árat tartani. A Szabad Európa szerint ezért lehet egyre kellemetlenebb a kormányközeli cégeknek is az építőanyagok drasztikus drágulása.
„Elméletileg szigorú szabályaik vannak a közbeszerzési eljárásoknak, a szerződések esetleges módosítását komolyan meg kell indokolni. Ezt persze nem jelenti azt, hogy ne lehetne eltérni a korábban megállapodott ártól” – mondta egy közbeszerzési szakértő a portálnak.