A jegybank szerint a pénzintézet többes biztosítási ügynöki tevékenységéhez kötődő jogsértéseket követett el.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 55 millió forint felügyeleti és fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki az Erste Bankra többes biztosítási ügynöki tevékenységéhez kötődő jogsértések miatt. A jegybank a biztosításközvetítői tevékenységre vonatkozó célvizsgálatot végzett a pénzintézetnél 2017. január 1-jétől kezdődően, ebben állapították meg a jogsértéseket.
Az egyik ilyen, hogy a bank többes ügynökként nem kínált kellő számú versengő biztosítást az ügyfeleinek. (A többes ügynök egyszerre több biztosítóval szerződésben álló ügynök, aki a biztosítást nyújtó közvetlen képviselőjének számít. A nála megkötött szerződés olyan, mintha közvetlenül a biztosítónál kötötték volna.)
Az életbiztosításoknál egyáltalán nem, a nem-életbiztosítások területén pedig mindössze egy ágazatban kínált (ott is csak egy időszakban) versengő termékeket. Ha a közvetítő csak egy biztosító vagy egy tulajdonosi körhöz tartozó biztosítók konstrukcióit kínálja, akkor függő ügynökként működik, az ügyfelek érdekeit védő garanciális rendelkezéseket megszegve – hangsúlyozta az MNB.
A vizsgálat szerint fogyasztóvédelmi problémát jelentett, hogy a többes ügynök az ügyfelek panaszairól vezetett nyilvántartásában nem rögzítette maradéktalanul a jogszabályi rendelkezésekben előírt adatokat. Hiányzott a panasz elutasításának indoka, illetve a panasz rendezésére/megoldására szolgáló intézkedés határideje, illetve több esetben nem a panasz megválaszolásának tényleges időpontja szerepelt a nyilvántartásban.
Előfordult, hogy az ügyfél nem kapott teljeskörű választ panaszára, illetve néhány esetben a többes ügynök nem tudta kétséget kizáróan igazolni a panaszos megkeresésére adott válasza elküldésének tényét és időpontját.
A jegybank a jogsértések miatt 40 millió forint felügyeleti és 15 millió forint fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki. A bírságösszeg mértékét enyhítette egyebek közt, hogy az Erste Bank együttműködött a vizsgálat során, s több hiányosság kapcsán már korrekciós intézkedéseket tett – áll a közleményben.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.