Vállalkozás hvg.hu 2021. május. 31. 15:56

Milliárdokat nyert a Paksi Atomerőmű az árfolyamváltozáson

16,5 milliárd forint nyereséget hozott a Paksi Atomerőmű, szinte pont ugyanannyit, mint egy évvel korábban. Annak, hogy alig volt csökkenés, a fő oka a magasabb árfolyamnyereség.

16,5 milliárd forint adózott eredményt ért el a Paksi Atomerőmű Zrt. 2020-ban – olvasható a cég most leadott éves beszámolójában. Ez csak minimális csökkenés az egy évvel korábbi 16,7 milliárd forinthoz képest. Az eredményt az utolsó fillérig kifizetik osztalékként az MVM-nek.

A cég 185 milliárd forint bevételt szerzett, 2019-hez képest mindössze 400 millió forinttal, de csökkent a belföldi értékesítésből származó árbevétel. Az üzemi tevékenység eredménye 28-ről 25 milliárd forintra csökkent, amit elsősorban az magyaráz, hogy az igénybe vett szolgáltatásokért épp 3 milliárd forinttal többet fizettek ki, mint egy évvel korábban. A pénzügyi műveletek bevételei azonban 407 millióról 2,47 milliárd forintra nőttek, ez pedig 900 millió forint híján visszahozta az adózás előtti eredményt a 2019-es szintre. Itt a növekedés oka a beszámoló szerint „a származékos devizaügyletekből, valamint a külföldi pénzeszközre szóló követelések és kötelezettségek átértékeléséből adódó magasabb árfolyamnyereség” volt.

A beszámolóból az is kiderül, hogy a karbantartásra 10,5, az üzemeltetésre pedig 10 milliárd forintot költöttek el tavaly. Mindkettő az „igénybe vett szolgáltatások” sort növeli. A nukleáris üzemanyagköltség 841 millió forinttal csökkent.

A vállalatnál tavaly 3,7 milliárd forint céltartalékot tettek félre, így összesen már 35,4 milliárd forint áll félrerakva. Ebből 17 milliárd olyan nyugdíjkifizetésekre és jubileumi jutalmakra megy majd el, amelyekkel a kollektív szerződés miatt már most előre számolni lehet. 14,5 milliárd forint pedig a radioaktív hulladék kezelésére áll céltartalékban.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.