Vállalkozás Lengyel Miklós 2021. április. 09. 18:45

20 milliárd dollárt bukott egyetlen nap alatt egy amerikai milliárdos

Bill Hwang dél-koreai bevándorló nemcsak saját magát tette tönkre, a Credit Suisse is 4,7 milliárd dollárt veszített az Archegos Capital botrányban, amelyet a Bloomberg foglalt össze.

10 milliárd dolláros saját tőkéjéhez ugyancsak 10 milliárdos bankhitelt szedett össze Bill Hwang, aki a Wall Street csaknem láthatatlan óriásává nőtte ki magát. Március közepére ő lett a ViacomCBS fő részvényese, bár ezt jóformán senki sem vette észre, mert olyan rafinált pénzügyi hálót szőtt a manőver köré. Csakhogy a ViacomCBS részvényei esni kezdtek, és mindenki vissza akarta kapni a pénzét. Pillanatok alatt kiderült: az Archegos Capital fizetésképtelen.

Valóságos tanmese ez a Wall Streetről, ahol nem is oly ritkán fordul elő, hogy a profi módon felépített pénzügyi kártyavár egy pillanat alatt összeomlik. Miért? Mert megváltozik egy fontos körülmény, amelyre a mindenre elszánt pénzügyi vállalkozó a számításait alapozta.

Az elmúlt években jelentősen lazították a tőzsdei ellenőrzés szabályait, melyeket annak idején a nagy pénzügyi válság idején szigorítottak meg. Korábban az Enron látványos bukása mutatta meg, hogy a tőzsdei manipulációk hihetetlen magasságba repíthetnek egy kétes vállalkozást, de ugyanilyen gyorsan a mélységbe is taszíthatnak. Utána pedig az ambiciózus pénzügyi vállalkozók a börtönben merenghetnek a változó szerencséről.

Bill Hwang felemelkedése és bukása

A most 57 éves pénzügyi vállalkozó Dél-Koreából érkezett az USA-ba 1982-ben. Apja lelkész volt, édesanyja kísérte el Amerikába, ahol kezdetben szakács volt a McDonald'sben, hogy megtanuljon angolul. Las Vegasban kezdődött a karrierje, ahol a nagy pénz sokakat megszédített már. A dél-koreai ifjú, aki Billre változtatta keresztnevét, Los Angelesben, a jónevű UCLA egyetemen szerzett közgazdasági diplomát. Csakhogy itt is – mint Las Vegasban – a csillogás vonzotta igazán: "Hibáztatom azokat, akik oly kellemes környezetbe helyezték el a UCLA egyetemet. Én bizony nem sok időt töltöttem tanulással" – ismerte el őszintén a törekvő ifjú egy templomi beszédében.

Bill Hwang az egyetemi tanulás helyett inkább Hollywood, Beverly Hills és Santa Monica luxuséletét figyelte, és elhatározta: maga is ilyen jólétben fog élni. Így nem csoda, ha épphogy átment a vizsgákon. Tanulmányait azután Pittsburgh-ben folytatta, ahol meg is szerezte a diplomát.

Ezt követően dél-koreai pénzügyi cégeknek dolgozott New Yorkban, ahol meg voltak elégedve vele. Így jutott el egy álomállásba: a Tiger Management 1980-ban úttörője volt a kockázati alapoknak (hedge fund). Az alapítóatya, Julian Robertson tiszteletet vívott ki magának a Wall Streeten. Ez a tekintélyes üzletember egyengette Bill Hwang útját a New Yorki tőzsdén: segített neki létrehozni a saját kockázatitőke-alapját Tiger Asia néven. Hamarosan Bill Hwang már 3 milliárd dollárral gazdálkodhatott. Kezdetben sikerrel.

Mi volt a módszere? Nem sok részvényt vett, hanem egyből vagy kettőből sokat Kínában, Dél-Koreában, Japánban vagy másutt Ázsiában. A vásárláshoz jelentős összegű bankkölcsönt szerzett. Ily módon megsokszorozta a nyereséget és megosztotta a kockázatot, de hogyha veszített, akkor nagyon sokat vesztett.

A szépen gyarapodó Bill Hwang igyekezett megőrizni a látszatot. Lelkész fiaként egyházi pénzeket is forgatott – sikerrel. Saját vallásos alapítványának, a Grace and Mercynek megsokszorozta a pénzét: 70 millió dollárról felvitte 500 millióra.

Feleségével egy 3 millió dolláros házban éldegélt New Jersey-ben. Ez a Wall Streeten szerény megoldásnak számított.

2008 rossz éve volt Hwangnak is

A Tiger Asia is komoly veszteségeket szenvedett, amikor a Lehman Brothers összecsuklott, megindítva ezzel a világméretű pénzügyi válságot. Vizsgálat indult a Tiger Asia ellen bennfentes információk felhasználása miatt. 2012-ben Bill Hwangnak sikerült megállapodni a tőzsdei felügyelettel: a Tiger Asia elismerte felelősségét, és kárpótolta az ügyfeleket. Ezenkívül 44 millió dolláros büntetést is kifizetett. Bill Hwangot eltiltották attól, hogy mások pénzéhez hozzáférjen. Ezt a tilalmat tavaly vonta vissza a tőzsdei felügyelet.

Miután a Tiger Asia ily csúfos véget ért, Bill Hwang 2013-ban megalapította az Archegos nevű céget. Ez lényegében egy kockázatitőke-alap volt, de azzal a jelentős különbséggel, hogy kezdetben csakis Hwang és családtagjai pénzével játszott a tőzsdén. A tőzsdefelügyelet nem figyelt fel rá emiatt.

Az óriások beálltak Hwang mögé

A Goldman Sachs kezdetben elutasította a dél-koreai pénzügyi vállalkozót, és más nagy pénzintézetek is elhúzódtak tőle. Csakhogy azután az Archegos saját tőkéje elérte a 10 milliárd dollárt! Így mindjárt kívánatos partnerré vált a Goldman Sachs, a Nomura vagy a Credit Suisse számára.

Idén Bill Hwang a ViacomCBS-re tett, mert úgy vélte: a streaming miatt a cég részvényei felfutnak majd. Kezdetben igaza is volt. Egy éve 12 dolláron állt a ViacomCBS, amely januárban elérte az 50 dollárt, március közepén pedig már 100 dollár felé kúszott az árfolyam.

A ViacomCBS ezen felbuzdulva 3 milliárd dolláros tőkeemelést tervezett. Tudták, hogy Hwang rengeteg ViacomCBS részvényt vett, ezért tőle 300 millió dollárra számítottak. A dél-koreai pénzügyi vállalkozó azonban nemet mondott valószínűleg azért, mert ázsiai befektetései jobb profitot igértek. Az eredmény? A ViacomCBS tőkeemelés csúfos véget ért: csak 2,65 milliárdot sikerült összeszedniük a tervezett 3 milliárd helyett.

Megingott a bizalom, és a részvényárfolyam megindult lefelé. Ez kritikus helyzetbe hozta az Archegost, amelynek rengeteg ilyen részvénye volt. Bill Hwang kétségbeesett lépésre szánta el magát március végén: összehívta a neki kölcsönző bankok képviselőit és időt kért.

Másnap az óriások megkezdték az Archegos értékpapírok eladását: a Goldman Sachs, a Morgan Stanley után jött a többi óriás: a Nomura és a Credit Suisse. A svájciak késve kaptak észbe, és ezért náluk a legnagyobb a veszteség: 4,7 milliárd dollár! A Goldman Sachs állítólag gyors manőverének köszönhetően megúszta nagyobb veszteség nélkül. A Credit Suisse válságtanácskozást tartott, majd átszervezte az egész vezérkart. Fejek hullottak.

A nagyfőnök, Thomas Gottstein a belső információs hálózaton közölte az óriásbank munkatársaival, hogy "az óriás veszteség, melyet egy amerikai hedge fund okozott, teljes mértékben elfogadhatatlan".

A Credit Suisse nyereséget akart jelenteni az első negyedévben, de ehelyett kénytelen volt 960 millió dolláros veszteségről beszámolni Bill Hwang egykor szépreményű Archegos cégének New York-i bukása miatt.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.