Felpöröghet az ingatlanpiac, de az új és a használt lakások, sőt, a bérlakások ára is stagnálhat - erre számítanak az ingatlanokkal foglalkozó cégek és a lakásvásárlók a GKI és a Masterplast felmérése szerint.
Érezhetően javultak az ingatlanokkal foglalkozó vállalkozásoknak a következő 12 hónapra vonatkozó piaci kilátásai a tavalyi negyedik negyedévhez képest - derül ki a GKI és a Masterplast közös márciusi lakáspiaci felméréséből.
Budapesten a piaci szereplők a közeljövőben a túlkínálat csökkenésére, a piac stabilizálódására számítanak. Vidéken a válaszadók több körzetben is egyensúlyi vagy ahhoz közelítő piaci helyzetet vetítettek előre.
A lakásvásárlásra és építésre vonatkozó lakossági várakozások 2020 második negyedévében nagyot estek, azóta felmérésről felmérésre javulnak, ezúttal is számottevően erősödtek. A 2021. márciusi felmérés szerint 72 ezer háztartás nyilatkozott úgy, hogy a következő egy évben biztosan vásárol vagy építtet lakást, míg 201 ezer háztartás szándéka valószínű volt. Mindez azt jelzi, hogy a lakosságot ezen a téren nem nagyon zavarja a járvány második és harmadik hulláma sem.
A GKI országos és fővárosi lakáspiaci indexe (amelyek az ingatlanos cégek, illetve a lakosság várakozásait sűrítik egy-egy számba) az előző negyedévhez képest egyaránt 6-6 ponttal emelkedett, de ez az egy évvel korábbihoz viszonyítva még 5 pontos csökkenést jelent.
A felmérés válaszadóinak többsége a következő 12 hónapban a használt lakások árainak stagnálására számít, csak Budapesten lehet 1-2 százalék körüli árcsökkenés.
Az új építésű lakásoknál érezhető átrendeződést hozott a kedvezményes áfa-kulcs visszatérése.
A piaci szereplők ettől az intézkedéstől egyértelmű élénkülést és az áfa-csökkenést részben elnyelő árakat várnak.
A felmérés szerint a lakásbérleti piac is a megnyugvás jeleit mutatja. A fővárosi piaci bérlakásoknál 2020 negyedik negyedévében még jelentős többségben voltak, akik a bérleti díjak csökkenésére számítottak, most azonban már azok vannak többségben, akik stagnálást várnak. Vidéken változatlanul a stagnálásra számítók vannak többségben. A következő egy évre várt díjcsökkenési várakozás országos átlagban jelentősen, 8 százalékról, 0 százalék közelébe csökkent.