Vállalkozás hvg.hu 2021. február. 27. 17:28

Majd 2 ezermilliárdos mentőcsomagot fogadott el az amerikai képviselőház

Joe Biden amerikai elnök első komoly törvényhozási győzelmeként a képviselőház megszavazta az 1,9 ezermilliárd dolláros mentőcsomagot. A szenátusban is átmehet a tervezet, de a minimálbér emelése veszélybe kerülhet.

A koronavírus-járvány elleni nagyszabású gazdasági intézkedésként a washingtoni képviselőház 219:212 arányban – nagyrészt a pártok erőviszonyainak megfelelően – elfogadta Joe Biden elnök 1,9 ezermilliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagját. A házban vékony többséggel rendelkező demokraták azt tervezik, hogy a szenátusban a republikánusok nélkül verekszik át a törvénytervezetet.

A szenátusban 50-50 a szenátorok aránya, így Kamala Harris alelnök szavazata dönt majd. A csomagból fizetik az oltási kampányban szükséges vakcinákat és egyéb orvosi eszközöket, továbbá jelentős pénzügyi segélyt kapnak a háztartások, a kisvállalkozások, illetve az állami és helyi kormányzatok. A legnagyobb tételt az egyéneknek járó, egyszeri 1400 dolláros összeg teszi ki, amihez még hozzájön az augusztus 29-ig fizetendő, heti 400 dolláros szövetségi munkanélküliségi segély.

AFP
A demokraták szerint szükség van a csomagra, hogy ellensúlyozzák a járvány káros gazdasági hatásait. Az USA-ban a vírus több, mint félmillió áldozatot szedett, és sok millió ember vesztette el a munkáját.

A koronavírus-járvánnyal kapcsolatos korábbi mentőcsomagokat támogató republikánusok szerint azonban a tervezet jelentős része szükségtelen, és szerintük csak a csomag 9 százalékát fordítják közvetlenül a járvány elleni harcra. A demokraták viszont arra is hivatkoznak, hogy egy felmérés szerint az amerikaiak 68 százaléka támogatja a mentőcsomagot, és a republikánusok 47 százaléka is áldását adja rá.

afp
A csomag legvitatottabb pontja a minimálbér megemelése. A képviselőház által megszavazott változatban az országos minimálbért 2009 óta először emelnék, mégpedig az óránkénti 7,25-ről 15 dollárra. A legtöbb republikánus szenátor – és legalább két demokrata is – azonban ellenzi azt. Néhányan azt javasolják, hogy legfeljebb 10-12 dollárra növeljék a minimum fizetendő órabért. Egyes demokraták azt is fontolgatják, hogy megbüntetik azokat a nagyvállalatokat, amelyek nem hajlandók önként 15 dollárra emelni az egy órányi minimálbért.

Ráadásul a szenátus szabályai szerint könnyen lehet, hogy a minimálbér-emelés elfogadásához minősített többség, azaz 60 szenátor voksa kell. A Reuters hírügynökség által idézett szakértő szerint viszont a csomag többé része egyszerű többséggel is elfogadható, ami azt jelentheti, hogy a tervezetből törvény lehet a republikánusok támogatása nélkül is – a minimálbér-emelés nélkül. A demokraták azt remélik, hogy a törvény március közepéig életbe lép, amikorra kifutnak a – járvánnyal kapcsolatos – korábbi munkanélküli és egyéb segélyek.

hvg360 Nemes Nikolett 2025. március. 31. 20:15

„A válásra nem szabad úgy gondolni, mintha szörnyűség lenne, a szörnyűség a rossz kapcsolat”

A magyar társadalom még mindig erősen hiszi, hogy a házasságban élők boldogabbak, ezzel együtt a gyerekek egyharmada házasságon kívül születik, még ha ezt a döntéshozók nem is hajlandók tudomásul venni. Miért adják egyre többen válásra a fejüket ötvenes-hatvanas, sőt hetvenes éveikben? Melyek a leggyakoribb válóokok, és hogyan hat vissza a szegénység a házasságok tartósságára? Ezekről is beszélgettünk Tóth Olgával, a Társadalomtudományi Kutatóközpont Szociológiai Intézetének munkatársával.