Joe Biden amerikai elnök első komoly törvényhozási győzelmeként a képviselőház megszavazta az 1,9 ezermilliárd dolláros mentőcsomagot. A szenátusban is átmehet a tervezet, de a minimálbér emelése veszélybe kerülhet.
A koronavírus-járvány elleni nagyszabású gazdasági intézkedésként a washingtoni képviselőház 219:212 arányban – nagyrészt a pártok erőviszonyainak megfelelően – elfogadta Joe Biden elnök 1,9 ezermilliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagját. A házban vékony többséggel rendelkező demokraták azt tervezik, hogy a szenátusban a republikánusok nélkül verekszik át a törvénytervezetet.
A szenátusban 50-50 a szenátorok aránya, így Kamala Harris alelnök szavazata dönt majd. A csomagból fizetik az oltási kampányban szükséges vakcinákat és egyéb orvosi eszközöket, továbbá jelentős pénzügyi segélyt kapnak a háztartások, a kisvállalkozások, illetve az állami és helyi kormányzatok. A legnagyobb tételt az egyéneknek járó, egyszeri 1400 dolláros összeg teszi ki, amihez még hozzájön az augusztus 29-ig fizetendő, heti 400 dolláros szövetségi munkanélküliségi segély.
A koronavírus-járvánnyal kapcsolatos korábbi mentőcsomagokat támogató republikánusok szerint azonban a tervezet jelentős része szükségtelen, és szerintük csak a csomag 9 százalékát fordítják közvetlenül a járvány elleni harcra. A demokraták viszont arra is hivatkoznak, hogy egy felmérés szerint az amerikaiak 68 százaléka támogatja a mentőcsomagot, és a republikánusok 47 százaléka is áldását adja rá.
Ráadásul a szenátus szabályai szerint könnyen lehet, hogy a minimálbér-emelés elfogadásához minősített többség, azaz 60 szenátor voksa kell. A Reuters hírügynökség által idézett szakértő szerint viszont a csomag többé része egyszerű többséggel is elfogadható, ami azt jelentheti, hogy a tervezetből törvény lehet a republikánusok támogatása nélkül is – a minimálbér-emelés nélkül. A demokraták azt remélik, hogy a törvény március közepéig életbe lép, amikorra kifutnak a – járvánnyal kapcsolatos – korábbi munkanélküli és egyéb segélyek.