Schanda Tamás szerint, aki kritizálja a rendszert, az álhíreket terjeszt.
Meghosszabbítja a kormány márciusra is az ágazati bértámogatási rendszert, így a következő hónapban is fizetéshez jutnak azok a munkavállalók, akik a járvány miatt nehéz helyzetbe került szektorokban dolgoznak – erről Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) államtitkára beszélt. A támogatásokat már március első napjaiban folyósítják.
A program novemberi elindulása óta több mint 16 ezer munkaadó nyújtott be támogatási kérelmet, mintegy 115 ezer munkavállaló bérére, az igényelt támogatási összeg meghaladja a 41 milliárd forintot. Az igények 95 százalékát már pozitívan bírálták el, és azok, akinek megítélték a támogatást, 99 százalékban már meg is kapták azt; ez csaknem 39 milliárd forintot jelent. A vendéglátás területén mintegy 22 milliárd forintnyi bértámogatás védi a foglalkoztatottakat.
Néhány napja a Jedermann kávézó arról írt Facebook-oldalán, hogy a járulékok kifizetése után mindössze 10 ezer forint maradt dolgozónként a támogatásból. A politikus ezzel kapcsolatban "álhírgyártást és pánikkeltést” emlegetve azt közölte: az ágazati bértámogatással havonta, átlagosan 100 ezer forintot fizetnek ki dolgozónként. Aki számára a munkáltatója kevesebbet igényelt – mert csak minimálbérre és 4 órára jelenti be – az kevesebbet is kapott.
Ezek azonban olyan ügyek, amelyeket a vállalkozónak és az alkalmazottaknak egymás között kell megvitatniuk, és megjegyezte, hogy a kávézó, amely esetét a „baloldal és a propaganda-médiája felkapta”, ilyen vállalkozás – idézte az MTI a politikust, aki annyira belelendült, hogy Korózs Lajos kamuvideójához hasonlította az esetet, mondván, az ellenzéknek az az érdeke, hogy minél rosszabbnak láttassa az országot, mert ezt látják az egyetlen esélynek a 2022-es választáson, miközben a magyar kormány intézkedéseinek hála „Magyarország még a koronavírus idején is jobban teljesít, mint sok más uniós tagállam”. (Arról nem esett szó, hogy a korlátozások miatt bezárásra kényszerülő vendéglátóhely hogyan is lenne képes jelenleg teljes állásban foglalkoztani a dolgozóit.)
Visszatérve a realitásokhoz: arról Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter is beszélt a csütörtöki Kormányinfón, hogy a bértámogatást meghosszabbítják a veszélyhelyzet végéig, ezt Orbán Viktor miniszterelnök pénteki rádióinterjújában azzal fejelte meg, hogy a támogatás járni fog majd a veszélyhelyzet utáni hónapra is.
Képünk illusztráció
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.