Valóban világrekord összeget keres az FC Barcelona focistája, de az ezen való felháborodáshoz három tényező is kellett: a koronavírus, a Barcelona katasztrofális anyagi helyzete, és egy eldurvuló elnökválasztási kampány.
Újra Lionel Messiről szól a nemzetközi futball: a hétvégén kiszivárgott a világ egyik legjobb focistájának 2017-ben aláírt szerződése, ami szerint a különböző prémiumokkal együtt 555 millió euróba került az FC Barcelonának az, hogy továbbra is őket erősítse a csatár. Ebből az összegből még adók levonása után is megmarad 297 millió euró, tehát úgy 105 milliárd forint, ami még akkor is nagyon sok pénz, ha például felelevenítjük, hogy a budapesti Puskás Aréna 190 milliárd forintba került.
Az összegben ráadásul még nincsenek benne a Messihez köthető reklámbevételek, a szerződés alapján ezeknek a 80 százaléka vándorol a 33 éves sportolóhoz, ráadásul akkor is jár neki a "hűségbónusz", ha mégis eligazol valahova.
Összességében ilyen szerződés még nem köttetett a sportban, pedig az Egyesült Államok profi ligáiban azért lehet találni pénzszórásra példát: a spotrac.com szerint a négy év alatt 555 millió euró minden idők legmagasabb sportfizetése, előzi a világ legjobban fizetett amerikai sportolóinak, az NBA-ben kosarazó LeBron James, vagy az NFL-irányító Tom Brady sportból befolyó jövedelmét is.
Az említett játékosok klubjai és a Barcelona között viszont van egy alapvető különbség: a két amerikai csapat nem tántorog épp a csőd szélén, miközben a Barcelonáról épp kiderült, hogy már a koronavírus miatt kieső bevételek előtt is komoly pénzügyi problémái voltak. Az El Confidentialban megjelent cikk szerint a katalán focicsapatnak többek között a Goldman Sachs, az Allianz, és a Prudential nevű amerikai befektető cég felé már törlesztenie kellett volna a 200 millió eurós tartozását, de halasztást kér. Ennél viszont nagyobb, nagyjából 900 millió eurós adósságot halmozott fel a klub.
A tartozás 2019 és 2020 nyara között nőtt duplájára, de fontos kiemelni, előtte is mindent megtettek azért, hogy problémáik legyenek: nagyon sok és nagyon drága játékosokat igazoltak, miközben valószínűleg nem engedhették volna meg maguknak. Erre persze adhatna megoldást az is, ha eladják a játékosokat, de ők az érkezésük után egytől egyig be is sültek.
Tankönyvi példája ennek a brazil Philippe Coutinho, akit a Liverpooltól hoztak el 135 millió fontért (kb. 150 ezer euró), jelenleg ennek az összegnek a harmadát éri a piacon, és a jelenlegi állás szerint vissza is mehet Liverpoolba úgy, hogy a távozása óta BL-t és bajnokságot nyerő angol csapat csak profitált ezen az üzleten is. De érdemes megemlíteni a francia Antoine Griezmannt is, aki élete legjobb szezonjai után igazolt Barcelonába 120 millió eurós átigazolási díj fejében, hogy azóta is csak szenvedjen ott.
Ha innen nézzük, Lionel Messi hihetetlen szerződése jó áron is volt: szinte egyedüliként tartja évek óta felszínen a Barcelonát, aminek a taktikája Pep Guardiola tiki-takájához képest odáig silányult, hogy “valahogy oda kell adni a labdát Messinek”. A szerződés aláírása óta 143 gólt és 57 gólpasszt adott. Ez Bajnokok Ligája-győzelemre nem, de két bajnoki címre és egy kupagyőzelemre elég volt.
A Bajnokok Ligája azért fontos, mert ha csak egyszer is sikerül a csúcsra érni, akkor szerencsés esetben 50-60 millió euróval is befolyt volna. De a nemzetközi sorozat nem is csak emiatt maradandó nyom, hanem azért, mert a 2020-as Bayern München ellen 8-2-re elvesztett negyeddöntő után vált nyilvánvalóvá mindenki számára, mennyire elrontották az elmúlt éveket a katalánok.
Messi távozni is akart a klubtól, de egy eltérő értelmezést kihasználva nem engedték. A szerződés egy záradéka szerint ha úgy dönt, júniusban kivásárlási ár nélkül leléphetett volna, mivel azonban a koronavírus miatt az előző futballszezont május helyett augusztusban fejezték be a csapatok, Messi úgy gondolta, a június végi határidő valójában a bajnokság lezárását követő hónapot jelenti, vagyis szabadon távozhat. Az azóta már lemondott Josep Maria Bartomeu elnök egész mást gondolt, és kilátásba helyezte a pert is. A játékos saját bevallása szerint nem akart bíróságra járni a neki tizenéves kora óta mindent megadott nevelőegyesület ellen, ezért inkább elállt a tervétől.
A hírek szerint ennek a 555 millió eurónak Messi már ki is szedte a nagy részét mostanra, úgyhogy nem bukott volna sokat, ha lelép. A szerződése 2021 nyaráig szól, utána valóban ingyen elhagyhatja a katalánokat, tehát átigazolási díjat már nem fognak belőle látni, ha a váltás mellett dönt.
Messi brutális szerződésének nyilvánosságra hozatala valóban sporttörténelmi esemény, de nem feltétlenül az összeg nagysága miatt: a játékosnak akkora marketingértéke van, hogy valószínűleg a sokszorosát vissza tudja hozni. Ennek alátámasztásához elég csak megnézni, hány Messi-mez fogy Barcelonában meccsnapokon a kifejezetten emiatt a városba utazó turisták miatt. Az is jól néz ki leírva, hogy csődközelben van a világ leggazdagabb futballklubja, de szinte elképzelhetetlen, hogy a 2020-ban 715,1 milliós bevétellel záró egyesület ne tudná rendezni ügyeit.
Inkább az a történelem, ahogy Messi szerződése kampánytéma lett.
A klubnál ugyanis elnökválasztás lesz februárban (január végén tartották volna, de a járványhelyzet miatt elhalasztották), és mivel az FC Barcelona elnökének lenni komoly hatalmat jelent, a felsőligás politikára jellemző eszközök is elkezdtek megjelenni. Egy időben csak óriási ígéreteket jelentett ez, de most már elindult a lejárató kampány, aminek részeként el kell adni történetként, hogy a kapzsi hogy Lionel Messi viszi csődbe a Barcelonát.
Annyira nem is nehéz, hiszen a focista korábban is lehajolt minden elérhető fillérért, 2017-ben 21 hónap börtönre ítélték adócsalásért. Csak azért nem kellett tényleg leülnie, mert a spanyol törvények szerint a két évnél rövidebb büntetéseket felfüggesztik, ha büntetlen előéletű az elkövető. Az már ekkor sem volt egyértelmű, mennyire van képben minden pénzügyével a focista: az esetek nagy részében ezekről inkább a menedzserek és a család szokott gondoskodni, azt még a legnagyobb ellendrukkolók sem tudták elképzelni, hogy maga a sportoló képben lenne amúgy is végtelennek tűnő fizetése útjával.
A kampány központi témája Messi sorsa: kilencen indultak (Joan Laporta, Victor Font, Emili Rousaud, Toni Freixa, Jordi Farre, Augusti Benedito, Xavi Vilajona, Lluis Fernadez, Pere Riera), a versenyről pedig sokat mond, hogy Rousaud már meg is gondolta magát, a választási kampányt pedig piszkos háborúnak nevezte, amiben nem akar részt venni. Azt nyilvánvalóan egyik jelölt sem meri kimondani, hogy meg akar szabadulni a hatszoros aranylabdástól, de szerződésének bemutatása kellemetlen lehet az egyszer már elnökké választott Laportának, akinek az egyik kulcsüzenete, hogy meg kell tartani mindenáron, és lehetőleg vissza kell hozni Barcelonába a szintén aranyáron dolgozó Pep Guardiolát is edzőként.
A klub közleményben jelezte, kiáll Messi mellett és elítéli a szerződésének részleteinek nyilvánosságra hozatalát, de ez ilyenkor az elvárható minimum. Bárki is hozta nyilvánosságra a papírokat, jókor tette: soha ennyire könnyen nem lehetett érvet találni arra, hogy meg kéne szabadulni a játékostól. A nyári-őszi balhéja még a békésnek tűnő lezárással is rontott a szurkolói körökben mindig fontos klubhűségről szóló legendákon, jelenleg tíz ponttal előzi őket a bajnokságban az Atletico Madrid (némi vigaszt nyújthat a kárörvendőknek, hogy legalább a Real Madrid is hasonló gödörben van), Messi ráadásul önmagához képest gyenge teljesítményt nyújt. Igaz, ez 24 tétmeccsen 16 gólt jelent.
A sportoló további sorsába maga a szerződés részleteit nyilvánosságra hozó El Mundo is beleszólhat: Messi bejelentette, beperli az újságot, és azt is belengette, hogy ha folytatódik a részletek kiszivárogtatása, esetleg a családja is szóba kerül, gyorsan bejelenti távozását. Ez utóbbit a fizetésétől függetlenül is többen presszionálják: például a francia PSG, amely évek óta próbálja korlátlan rendelkezésre álló pénze ellenére sikertelenül leigazolni Messit. De házon belül is egyre erősebbek azok a hangok, amelyek szerint a klubra elkerülhetetlenül vár az alapokról induló újjáépítés, ennek pedig Messi és a köré épült kultusz komoly gátja.