Vállalkozás hvg.hu 2020. október. 15. 08:08

A Mészáros-féle kultúrcég megint milliókat kapott a Szerencsejátéktól

Nem túl nagy összegekről van szó, de a támogatás ma már rendszeresnek mondható. A pénznek ugyanakkor most sincs nyoma a cég éves beszámolóiban.

Nem először jut támogatáshoz a Szerencsejáték Zrt. révén a Mészáros Lőrinc felcsúti milliárdoshoz köthető Kultúra a Magyarságért (KM) Nonprofit Kft., de az összeg, ahogy az elmúlt években, úgy most sem látszódik a céges beszámolóban – írta az Mfor.hu.

Az áfával együtt számolva 15 millió forint értékű szponzorációs szerződést 2019 augusztusában kötötték meg a felek. A támogatás most már rendszeresnek mondható, mert 2017 októberében és 2018 áprilisában is a Mészáros-cégre mosolygott a Szerencsejáték, mindkét esetben áfával együtt 11,43 millió forintos juttatással. Viszont ezek közül egyik összeg sem került be a Kultúra a Magyarságért éves céges beszámolójába – írta a portál.

A helyzet furcsasága, hogy a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) is rendszeresen segít a cégnek, ez a támogatás viszont látható, megjelenik a beszámolókban. A 2019-es beszámoló kiegészítő melléklete szerint a Kultúra a Magyarságért tavaly összesen 12 millió 592 ezer forint egyéb bevételben részesült, melyből 12 millió 590 ezer forint a Kulturális Alaptól kapott vissza nem térítendő támogatás volt.

A Kultúra a Magyarságért tavaly a Magyar Turisztikai Ügynökség kiemelt partnere lett, így jogosulttá vált arra, hogy MTÜ-s támogatást pályázzon meg, úgynevezett study tourok szervezésére. A KM egész pontosan a 100-500 fős befogadóképességű rendezvényhelyszín kategóriában lett az ügynökség kiemelt partnere.

Ebben a kategóriában 500 ezer-3 millió forint vissza nem térítendő támogatásra lehetett pályázni.

Maga a rendezvényhelyszín, mellyel nyertek, a Mészáros-féle Dereszla Pincészet rendezvényközpontja, a Henye Borbár, ahol a portál szerint a KM rendszeresen tart kulturális programokat.

A cikkben szóba kerül, hogy a Kultúra a Magyarságért eredetileg egy Henye Meliorációs Kft. névre hallgató cég volt, mely növénytermesztéssel foglalkozott. 2016-ban még csak 180 ezer forintos bevételt tudott elérni, és 13,8 milliós veszteség lett az üzleti éve vége. Utána viszont nagy változás jött, beszállt a felcsúti milliárdos: a cég négy tulajdonosa közül hármat (a Dereszla Kft.-t, a Henye Borászat Kft.-t, és a Tokaj-Major Kft.-t) megvett a Búzakalász 66 Kft., Mészáros érdekeltsége. A névváltoztatásra 2017-ben került sor, és ugyanekkor állították át a céget forprofitról nonprofitra, illetve növénytermesztésről művészeti létesítmények működtetésére. Pár hónapra rá pedig elkezdett felfelé ívelni:

létrejött az első szerencsejátékos szponzorációs szerződés, és a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) is adott nekik 2 milliót.

Az összegeket a KM a Keresztúri esték című rendezvénysorozat megvalósítására kapta. Ennek keretében heti rendszerességgel tartanak koncerteket, zenés esteket Bodrogkeresztúron, a fentebb már említett Henye Borbárban, melyek jegybevételeit a Böjte Csaba vezette Dévai Szent Ferenc Alapítványnak ajánlják fel – olvasható az Mfor cikkében.

A lap kereste a céget a hiányzó tételek miatt, de választ nem kaptak.

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel