A Pécsi Tudományegyetemmel működnek együtt, orvosdiagnosztikai fejlesztést végeznek.
Világújdonságnak számító bioinformatikai elemző programcsomagon dolgozik a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpontja (PTE SZKK) és a 4iG Nyrt. egy több mint 2,2 milliárd forintos fejlesztés keretében – közölték csütörtökön.
"A közelmúltban lezajlott robbanásszerű biotechnológiai és informatikai fejlődés jelentős eredményeket hozott a nemzetközi orvos-biológiai kutatásokban. Ezek átalakították a gyakorlati orvoslást, molekuláris alapokra helyezték át a diagnosztikai és terápiás megközelítést egyaránt" – írta a 4iG.
A csaknem kilencven százalékban a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program (Ginop) támogatásából megvalósuló projekt keretében világújdonságnak számító bioinformatikai elemző programcsomag jön létre, és egy kompetenciaközpont fejlesztése valósul meg.
"Utóbbi a legmodernebb kutatási infrastruktúra, új adatelemző rendszerek, valamint a személyre szabott orvoslást támogató, az eredmények kiértékelését segítő eszközök létrehozásával hatékonyabbá teszi a gyógyítást" – írták.
A közlemény szerint a program támogatja a gyógyszerfejlesztést és -tesztelést is, emellett az öröklődő rákos betegségekhez kötődő terápiás fejlesztéseket is. A fejlesztés eredményeként mindezek mellett egy világújdonságnak számító laboratóriumi információkezelő rendszer válhat elérhetővé, piacra juttathatóvá. Gyenesei Attilát, a PTE SZKK Genomikai és Bioinformatikai Core Facility vezetőjét idézve a tájékoztatásban jelezték: az intézményben rendelkezésre álló magas színvonalú, koncentrált kutatási lehetőségek, valamint a kutatócsoportok szellemi tőkéje jó lehetőség a piaci alapon történő kutatásfejlesztési együttműködésekre. A vezető szerint az SZKK olyan partnerséget alakított ki a 4iG-vel, amely "jövőbemutató és sok szempontból a világon egyedülálló eredményeket hozhat."
A közleményben Farkas Pétert, a 4iG műszaki vezérigazgató-helyettesét is idézik, ő az együttműködésről azt közölte, hogy az innováció, a nemzetközi trendek követése a cég folyamatos céljai között szerepel, mindezt pedig az orvosdiagnosztika területén is szeretnék kamatoztatni.