Szijjártó Péter személyesen adta át a Hell szikszói beruházásának felét megfinanszírozó támogatási okiratot.
Hét cukorsilót épít az energiaitalok gyártására szakosodott Hell Energy Magyarország Kft. a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Szikszón – számol be az MTI. Az 565 millió forintos beruházásnak gyakorlatilag a felét, 282 milliót az állam fizeti ki. Az erről szóló támogatási okiratot Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter személyesen adta át.
A Hell nem csak a cukorsilók állami támogatásának örülhet: egy áprilisi kormányhatározat a „helyi önkormányzatok működési célú kiegészítő támogatásainak” terhére 371,2 millió forintos többletforrást biztosított Szikszónak a helyi iparterület infrastrukturális fejlesztésére. Ugyanekkor egy másik kormányrendelettel a Hell energiaital-gyártó szikszói beruházását is módosították: a már korábban is nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánított beruházás mostantól több földterületet érint.
A külgazdasági és külügyminiszter most elmondta, hogy a Hell mostani beruházása 355 munkahely megtartását segíti elő. Szijjártó szerint a közpénz-injekciónak hála, hatékonyabbá válik a vállalat működése is.
Vagyis a cégnek most még csak ígérnie sem kell a munkahelyteremtést, nem úgy, mint évekkel ezelőtt, amikor a cégcsoport 7 milliárd forint közpénztámogatást kapott 320, már létező munkahely megteremtésére.
Borsodban most 39 magánvállalat 20 milliárd forint értékű beruházásait összesen 9 milliárd forint közpénzzel támogatja meg a kormány. Az MTI szerint ezzel a kormány „11,5 ezer munkahelyet segít megmenteni”. Ez nagyjából 780 ezer forint minden meglévő munkahely után. A munkahelyteremtési támogatásokkal lényegesen nagyvonalúbb ennél a kormány: tavaly egy-egy támogatással létrejött munkahely átlagosan munkahely átlagosan 16 millió forintjába került az adófizetőknek.
A Hell Energy különben vélhetően állami támogatás nélkül is talpon maradna: a vállalat bevétele tavaly 51 milliárd forint volt, adózott eredményük pedig 2,5 milliárd. A 2018-as profit ennél is magasabb volt, meghaladta az 5 milliárd forintot. A vállalat tulajdonosa kevés híján a Forbes 50 leggazdagabb magyart bemutató listájára is felkerült, de ezt végül az illető jogi lépésekkel megakadályozta. A 26. leggazdagabb lett volna a Hell Energy tulajdonosa.