Nem kell attól tartania, ha a boltokban augusztus 31-ig engedélyezett fertőtlenítőszerrel találkozik. Több termék megkapta azóta a végleges engedélyt és az ideiglenesekét is meghosszabbította a kormány.
A koronavírus-járvány elején az Európai Unió engedélyével a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) ideiglenes engedélyt adott ki két fertőtlenítőszer gyártására. Mivel a hazai gyártók készleteit többségében lekötötték az (egészségügyi) intézmények számára, így annak érdekében, hogy a megnövekedett lakossági igényeket is ki tudják szolgálni, a meghatározott összetételben az ideiglenes engedélyek alapján gyárthattak fertőtlenítőszereket a hazai cégek.
Almásfüzitői gyárában a Mol is elkezdett fertőtlenítőszert gyártani: akkor azt nyilatkozták, napi 50 ezer litert készítenek, amivel a következő 2-3 hónapra a teljes országot el tudják látni.
Ez az ideiglenes engedély járt le augusztus 31-én: innentől nem lehetett volna se gyártani, se forgalmazni, sem felhasználni ezeket a szereket. Megkeresésünkre azt a választ kaptuk a Moltól, hogy az NNK bevizsgálta a terméket, és a Hygi a hosszú távú forgalombahozatali engedélyt is megkapta. A Spar Magyarország is megerősítette, hogy a náluk forgalomban lévő ideiglenes engedéllyel rendelkező fertőtlenítőszerek is megkapták a végleges engedélyt.
A koronavírus-járvány kirobbanása utáni rendkívüli helyzetben az egészségügyi és közintézmények, közszolgáltatók egyik fő fertőtlenítőszer-ellátójává vált a szegedi Florin Vegyipari és Kereskedelmi Zrt., amely egyike volt annak a hat magyar társaságnak, amely az Innovációs és Technológiai Minisztérium koordinálásával biztosította az ország fertőtlenítőszer-ellátását, illetve a termékekhez szükséges alapanyagot a járvány idején. Az ő termékük az ismert Brado kézfertőtlenítő.
A cég márciusban minden más terméke gyártását leállította, és rendkívüli intézkedésekkel a teljes termelését átállította fertőtlenítőszerekre annak érdekében, hogy minél jobban ki tudja elégíteni a hirtelen megugró megrendelői igényét: március végén megkeresésünkre arról számoltak be, hogy a korábbi mennyiség négyszeresére van igény fertőtlenítőszerből. A Florin a veszélyhelyzet 99 napja alatt egyébként a közleményük alapján 4 millió darab Brado terméket állított elő, összesen 1500 tonnányi fertőtlenítőszerrel járult hozzá az egészségügyi védekezéshez.
Ha augusztus 31-éig engedélyezett fertőtlenítőszerekkel találkozik a boltokban, még ne ijedjen meg: az augusztus 30-án megjelent Magyar Közlönyben közzétett korábbi kormányrendelet módosítása értelmében:
a már értékelt vagy még nem értékelt, az adott terméktípus vonatkozásában még nem jóváhagyott, létező hatóanyagokat tartalmazó biocid termékre kiadott engedély olyan termékre kerül megadásra, amely az engedély kiadásakor jogszerűen van forgalomban, az engedélyező hatóság a már forgalomba hozott termékek forgalmazására legfeljebb 180 nap, felhasználására pedig további 180 nap türelmi időt biztosíthat, kivéve, ha a biocid termék további forgalmazása vagy felhasználása az emberi egészségre, az állati egészségre vagy a környezetre nézve elfogadhatatlan kockázatot jelent.
Eszerint közel fél évvel meghosszabbították a fertőtlenítőszerek forgalmazását és a felhasználást.
Megkerestük az NNK-t, ellenőrzik-e azt, hogy meddig vannak forgalomban ezek az ideiglenes engedéllyel rendelkező fertőtlenítőszerek és hogy jelentenek-e bármilyen kockázatot, cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ.
(Címlapképünk illusztráció.)