Kovács Gábor
Szerzőnk Kovács Gábor

Az elektronikai cikkek kiskereskedelmében még nem látszik a rohamosan növekvő munkanélküliség. Akkora a kereslet, mint karácsonykor, de megváltoztak az igények: immár a kertészkedési eszközök is pörögnek, a fotós eszközökre viszont nincs akkora kereslet. A tévéeladásoknak viszont betehet, hogy elmarad a foci-Eb.

A lakosság ugyan már minden bizonnyal nagyjából berendezkedett a járványhelyzet alatti életre, mégsem csökkent a vásárlási láz a nem élelmiszereket és gyorsan forgó fogyasztási cikkeket árusító áruházakban.

Jönnek föl a hobbi- és kertészkedési eszközök

Sőt a kereslet még nőtt is március közepéhez képest, olyan mint a karácsonyi időszakban – közölte az elsősorban elektronikai termékeket árusító Alza webáruház a hvg.hu-val. A cég magyarországi árbevétele a 14. héten 13 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. Továbbra is nagy a kereslet a szórakoztató elektronikai berendezések iránt, beleértve a számítógépeket, játékkonzolokat.

A szépségápolási és szórakoztató termékek is keresettek

Az otthoni munkavégzéshez kapcsolódó berendezéseket mind a lakossági, mind a vállalati vásárlók keresik, a számítógépeken túl kijelzőket, nyomtatókat, wifi-routereket vesznek nagy számban. Szintén változatlanul nagy a kereslet a higiéniával kapcsolatos termékekre, a légtisztítókra, antibakteriális gélekre, továbbá a háztartási berendezésekre, például fagyasztókra, varrógépekre, kenyérsütőkre.

Újdonság, hogy a hobbi- és kertészkedési eszközök iránti kereslet is nekilódult, az Alza szerint a kereslet többszöröse az ilyenkor megszokottnak, de a beltéri és kültéri sporteszközök is rendkívül népszerűek.

Notebookot, hűtőgépet és hajnyírót vesznek koronavírus-járvány alatt a magyarok

A GfK szerint világszerte visszaesés volt a kiskereskedelemben, az otthoni tanuláshoz szükséges eszközöket viszont veszik, mint a cukrot.

A fotós dolgokra nincs nagy szükség a négy fal közt

A koronavírus-vészhelyzet negyedik hetére az Extreme Digital raktáraiból olyan nagyságrendű csomagot továbbítanak, mint amennyit a karácsonyi szezon alatt szoktak, bár a kosárérték érthető okokból alacsonyabb: most elsősorban szükséges használati cikkeket vásárolnak az emberek, nem pedig ajándékokat – állítja a cég.

A koronavírus hazai terjedésének kezdete óta gyakorlatilag minden fő termékkategória forgalma nőtt, leszámítva az otthoni karanténban átlagember számára kevéssé kihasználható fotós eszközöket. Jelentősen átalakult a legnépszerűbb termékkategóriák toplistája: a különböző fertőtlenítő- és tisztítószerek állnak az élen, de sokan vásárolnak gőztisztító és légtisztító gépeket. A magyar diákok távoktatásra, az irodai dolgozók távmunkára átállása nyomán megduplázódott a laptopok, számítástechnikai termékek eladása, a wifis eszközöké pedig háromszorosára nőtt. TV-készülékből másfélszer annyi fogy, mint a normál időszakban, a játékkonzolok eladásai pedig háromszorozódtak az elmúlt hetekben, de a kisebb méretű fagyasztók és a kenyérsütő gépek iránt is jelentősen megnövekedett a kereslet.

Az interneten ki is fizetett megrendelések aránya elérte az 55 százalékot, ami még soha, sem Black Friday, sem pedig a karácsonyi vásárlási szezon alatt nem volt még ilyen magas a cégnél.

A normál tavaszi időszakban a vásárlások 60 százaléka érkezik a webáruházból, és 40 százalék az üzletekből, a koronavírus alatt mostanra ez az arány 75 százalék a web, és 25 százalék a boltok javára - a boltok forgalmának visszaesése jelentős részben a 15 órai bezárásnak köszönhető.

Vége a nagy bolti rohamnak

A háztartási fertőtlenítők forgalma így is megháromszorozódott az előző év azonos időszakához képest.

A TV-eladásoknak betehet a foci Eb-elhalasztása

Az Euronicsnál március közepén volt egy erőteljes felfutás bizonyos termékkörök értékesítésében, jellemzően a laptopok, mobil kommunikációs eszközök, az ezekhez kapcsolódó perifériák értékesítése nőtt meg. Szintén többet adtak el az otthoni élelmiszer-feldolgozáshoz szükséges háztartási kisgépekből, például kenyérsütőkből, illetve nőtt a forgalma az élelmiszerek tárolására szolgáló nagygépeknek, a hűtőknek és a fagyasztóknak is.

A megélénkült kereslet a hónap folyamán folyamatosan visszatért a megszokott mértékűre, illetve a 69 fizikai üzletből a webáruházba terelődött át. Áprilisra így az áruházi forgalom a korábban megszokott volumen alatt alakul, de ez a járvány miatt nem meglepő, a cég maga is „arra buzdítja a vásárlókat, hogy most biztonságosabb otthonról vásárolni”.

Karácsonyi forgalmat csinál az elektronikai üzleteknél a járvány

Az év végi csúcsidőszakhoz mérhető az elektronikai üzletek forgalma, vannak olyan termékkategóriák, amelyeké többszöröse az év ezen szakában megszokottnak.

Április elején a játékkonzolok, valamint a szépségápolási termékek iránt is megnőtt a kereslet az Euronicsnál. A házimunkát segítő tevékenységekhez kínált termékek tovább erősödtek. A padlóápolás területén nagy kiugrást figyeltek meg például. Emellett azonban vannak olyan termékkörök, mint például a televízió, amely a tervezetthez képest alacsonyabb értékesítési számokat mutatnak.

Azzal, hogy elmarad a foci-Eb, mi azt gondoljuk, hogy a következő hónapokban ez a termékkör nem a tervezett eladásokkal fog futni

– vélik a cégnél.

Ezzel szemben a Media Marktnál egyre többet vittek a nagyméretű televíziókból. Ahogy a konyhai gépekből (kenyérsütő), lázmérőkből és a hajvágó készülékekből is. A cég továbbra is erős érdeklődést tapasztalt az otthoni munkavégzéshez köthető termékek iránt.

Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.