Vállalkozás hvg.hu 2020. január. 16. 12:32

Megerősítette az ügyészség: nyomoznak a magyarországi egészségügyi kartell ügyében

Igaz, kihallgatás még nem történt.

Január harmadikán jelentette be a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), hogy számos képalkotó diagnosztikai termékeket (azaz, MRI-, CT- és röntgenberendezéseket) gyártó és forgalmazó vállalkozás tanúsított jogsértő magatartást az „Egészségügyi eszközök energia-megtakarítást célzó beszerzésének támogatása” elnevezésű EU-s pályázathoz kapcsolódó közbeszerzési eljárásokban, ezért a hatóság a cégekre összesen több mint 1,6 milliárd forintnyi bírságot szabott ki.

2015-ben az érintett cégek – azaz, a Siemens Healthcare Kft., a Siemens Termelő, Szolgáltató és Kereskedelmi Zrt., a GE Hungary Ipari és Kereskedelmi Kft., a PHILIPS Magyarország Kft., a HOGE Orvosi Műszer Kft., a Premier G. Med Kft., az Euromedic Technology Kft., a Chemium Zrt. ,,f.a.”, a Medirex Zrt., valamint a Mediszer Kórháztechnika és Kereskedelmi Kft. – felosztották egymás között a Környezet és Energia Program keretében kiírt közbeszerzéseket, ami a GVH szerint az egyik legsúlyosabb versenyjogi jogsértésnek minősül. Néhányan azonban, mivel együttműködtek a hatósággal a bírság megfizetését is megúszták, vagy éppen jelentősen (akár 70 százalékkal) is megvágták azt.

Ezzel kapcsolatban tette fel kérdést Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő és Bangóné Borbély Ildikó MSZP-s képviselő Polt Péter legfőbb ügyésznek (képünkön), az iránt érdeklődve, hogy mivel az eset nemcsak a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló törvény előírásait sértette meg, hanem büntetőjogi vonatkozásokkal is bírhat, ezért folyik-e bármilyen nyomozás az ügyben.

Polt mostani válasza (amit mindkét képviselőnek eljuttatott) szerint a BRFK „versenyt korlátozó megállapodás közbeszerzési eljárásban bűntettének gyanúja miatt” folytat nyomozást, ám eddig még egyetlen gyanúsítottat sem hallgattak ki. Ugyanakkor azt is megjegyzi, hogy mivel egy 2018-as változtatás miatt a nyomozást immár két részre bontják – felderítésre és vizsgálatra –, ami között a határvonalat a kihallgatás jelenti, ezért a nyomozás felderítési szakaszában az ügyészségnek csupán felügyeleti jogköre van. Így pedig a „nyomozás ura tehát nem az ügyészség, hanem maga a nyomozó hatóság.”