A vállalat jövője a tét, elkerülhetetlenné vált a létszámleépítés.
Létszámleépítésre kényszerül a Dunaferr – közölte Jevgenyij Tankilevics, az ISD Dunaferr cégvezetője egy levélben a dolgozókkal a Portfolio.hu információi szerint. A lap idézi a keddi levelet, amelyben Tankilevics azt írta:
Eljutottunk arra a pontra, ahol már nincs választásunk, mint a létszámleépítés végrehajtása.
A levél szerint a cég fél éve küzd problémákkal, Tankilevics komoly gazdasági és pénzügyi veszteségekre hivatkozik, és úgy fogalmaz, hogy "a helyzet komoly és súlyos, a tét pedig a vállalat jövője".
A cégvezető ismertetése szerint a 2008-as válság óta egyetlen évben sem volt ilyen súlyos a helyzet. Az ok, hogy a legnagyobb acélfelhasználó iparágakban visszaesés következett be, amitől meggyengült az acélipar, lecsökkent a kereslet, a termelés viszont megdrágult. Tankilevics levele szerint a költségeket csak tovább növelik az Európára jellemző szigorú környezetvédelmi és szén-dioxid-kibocsátási előírások terhei.
A cégvezető szerint a termelés visszafogása nem jelent önmagában megoldást, a munkaerőhiány miatt jelentősen emelkedtek a fizetések, ezért súlyos veszteségeket könyvelt el a cég az idén, amelyekre már nem nyújtanak fedezetet a 2017-2018-as években képzett tartalékok.
Májusban – jelezte – azt kérte a munkavállalói érdekképviseletektől, hogy a szabadságos bért a szükséges beruházások finanszírozására fordíthassa a társaság, de szerinte közömbösen reagáltak erre. Hozzátette azt is, hogy "a hivatali idejük végén járó helyi hatóságok is inkább politikai kérdésként kezelték a ügyet és eszközként használták fel a választási kampányban ahelyett, hogy a megoldásban segítették volna a Dunaferrt".
A cégvezető levele szerint kormányzati segítségben bíznak, de a cégnek is "sok mindent fel kell áldoznia azért, hogy a Dunaferr a jövőben is működhessen", ezért elkerülhetetlen a létszámleépítés, amely főleg az adminisztráció és karbantartás területét érinti majd. Tankilevics levele szerint ha a Dunaferr nem a leépítés útját követné, akkor a társaság jövőjét tennék kockára.
A cég szerdán egy sajtóközleményt is kiadott, amelyben azt írták,
350 munkavállalót küldenek el,
ezt jelezték is a kormányhivatal felé, valamint tájékoztatták a Központi Üzemi Tanácsot és a szakszervezeteket is tájékoztatták. A közlemény szerint a létszámcsökkentési folyamat 2020. december 31-ig zárul le.
Korábban a Financial Timesban egy nyílt levél hívta fel a figyelmet az acélipar nehéz helyzetére, amelyet Tankilevics mellett a Magyar Vas- és Acélipari Egyesülés (MVAE) vezetője, Móger Róbert is aláírt több uniós cégvezetővel együtt. A nyílt levél arról szólt, hogy komoly krízisben van az európai acélipar, és azonnali beavatkozást kértek az uniós döntéshozóktól.