Eddig csak az önkormányzatok adhattak-vehettek egymás között hajós részvényeket, az állam most azt szeretné, ha ezentúl bárki bevásárolhatná magát a cégbe.
A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) képviselője alig hagyott időt a balatoni önkormányzatoknak arra, hogy a cég önkormányzati tőkejuttatási kötelezettségének elengedéséről szóló szerződéstervezetet áttanulmányozzák és véleményezzék. Siófok független polgármestere, Lengyel Róbert a Facebookon azt írta, ő délután fél 3-kor kapta meg a dokumentumot, és mindössze 4 órát kapott arra, hogy véleményezze. A városvezető szerint „ez finoman fogalmazva is komolytalan. Ilyen horderejű kérdéskörben nem lehet megalapozott véleményt, választ 1-2 óra alatt összeállítani”.
A polgármester végül ma reggelre elkészítette a város „ellenvéleményét”, amelyet továbbított is az MNV-hez. Siófok több jogi és formai kifogást is megfogalmazott az állami javaslattal szemben, és jelezte, nem ért egyet azzal, hogy nyílttá tegyék a BAHART-részvények forgalmazását.
Eddig az önkormányzatok csak egymás között adhattak-vehettek hajós részvényeket, ha viszont a jelenlegi állami akarat érvényesülne, bárki bevásárolhatná magát a cégbe. Na, még csak az kéne!
– írta a polgármester.
Lengyel Róbert bejegyzésében arra is emlékeztet, hogy hiába kérik arra a városban, képviseljen nagyon markáns álláspontot Siófok nevében a BAHART-közgyűléseken, még a ciklus elején a testületi többség „átmenetileg” megvonta tőle a város tulajdonosi jogainak gyakorlását. Így például a hajózás közgyűlésein sem ő képviseli a várost, hanem a pénzügyi bizottság fideszes elnöke. A polgármester most azt üzente, „biztosíthatok mindenkit, hogy nekem nem 'huhoghatnak' a háttérből semmilyen párt szószólói sem, ha városunk érdekéről van szó. Az észérvek persze jöhetnek bárhonnan és bármikor”.
A pénteki közlönyből derült ki, hogy a kormány ingyenesen vissza akarja venni a 22 Balaton-környéki önkormányzattól a Balatoni Hajózási Zrt. 2008-ban nekik adott, 1,4 milliárd forint értékű részvénycsomagját, egyúttal elengedi az általuk akkor vállalt, de nem teljesített és többször elhalasztott tőkejuttatási kötelezettséget.
A nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter a határozatban négy munkanapot kapott, hogy erről megállapodjon a településekkel. Ha ez január 31-éig megtörténik, az immár állami részesedés tulajdonosi jogait a Rogán Antal miniszterelnöki kabinetfőnök által felügyelt Magyar Turisztikai Ügynökség gyakorolja majd.