A következő hetekben ismét megjelenhetnek a vásárlók a magyar almapiacon. A kereslet élénkülését részben a tőlünk északabbra fekvő országokban tapasztalt hóhelyzetnek köszönhetik a termelők, a Lengyelországba készülő felvásárlók ugyanis sok esetben inkább tőlünk viszik el a gyümölcsöt.
Bár az elmúlt évben rekordmennyiség termett a kedvelt gyümölcsből az országban, az alacsony árak és a kereslet hiánya miatt szinte alig lehetett túladni a terményen. Az ipari felhasználásra szánt gyümölcs felvásárlása körül augusztusban kialakult patthelyzetet végül sikerült feloldani – bár így is nagyon alacsony áron zajlott a felvásárlás, s mintegy százezer tonna a fákon rothadt meg- írja a Magyar Idők.
Az étkezési almáért sem tolongtak a felvásárlók, így jelentős mennyiséget kellett betárolniuk a gazdáknak. Takács Ferenc, az Északkelet-magyarországi Alma és Egyéb Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (Ékasz) elnöke szerint a hűtőtárolókban még mindig jelentős mennyiségű alma található, óvatos becslések szerint akár a 150 ezer tonnát is elérheti az a mennyiség, ami még mindig vevőre vár. Ennek oka, hogy ősszel, de még decemberben sem volt forgalom az almapiacon.
A tavalyi szezonban minden korábbinál élesebben megmutatkozott, hogy a minőségnek nem kell cégér, a kiváló minőségű almát általában el lehet adni, csak ki kell várni a megfelelő időt. A gyengének viszont nincs piaca – jegyezte meg Takács Ferenc. Némi mozgolódás azonban az év elején elindult az almapiacon, a betárolt étkezési minőség mellett pedig akár még ipari alma felvásárlására is sor kerülhet a következő hetekben.
Európában óriási a túlkínálat almából, és ez már a szüret idején feszültségeket okozott. Az almatermelők tüntetéssorozatot szerveztek az alacsony átvételi árak miatt, mert a léüzemek csak nettó 13 forintot ajánlottak kilogrammonként, míg a termelők 25 forintot követeltek.
Végül 20 forintos áron kezdték meg a beszállítást, de addigra már a gyümölcs egy része a fákról lehullva egyszerűen megrohadt. A hazai termésre ugyanakkor általában igaz, hogy minősége európai viszonylatban gyatra, és kétharmadát csak ipari almaként lehet felhasználni, miközben Európában ez az arány inkább fordított – írta a Világgazdaság.
A tavalyi termés 850 ezer tonnájából csupán 200-230 ezer tonnányi volt az étkezési minőségű, most a hűtőházak kitárolásakor ezekről is kiderült, hogy jelentős részük nem éri el ezt a minőségi kategóriát, és csak ipari almaként lehet hasznosítani. Az étkezési almát kilogrammonként csupán 65–90 forintért tudják eladni, ez az ár egy éve 130–150 forint volt. (képünk illusztráció)