Van ingyenebéd – ha nem is mindenütt és nem is mindig. De mit és kinek akart ezzel üzenni az ismeretlen jótevő?
A délkelet-franciaországi nagyváros, Grenoble egyik büféjébe, 12 óra 30 perckor egy ötven év körüli férfi lépett be. A „Sandwiche House”-ban nem volt ismeretlen, reggelente gyakran betért egy kávéra és egy croissant-ra. De mindig tartózkodó és diszkrét volt, ritkán elegyedett szóba a személyzettel. Most azt kérdezte a büfét vezető Adrien Tavitiantól, hogy a pulton lévő, fogyasztásra kész szendvicsek, sütemények pizzák és saláták összértéke mennyi. Rövid számolás után kijött a 240 eurós összeg. A vendég bankkártyával kifizette a rendelkezésre álló készletet, majd anélkül, hogy egyetlen falatot evett, vagy bármit magával vitt volna, távozott. Csak annyit mondott: remélem az utánam jövő, netán rászoruló vendégeknek jól jön az ingyen ebéd.
A ritka lehetőségből a következő húsz vendég profitált. Egyikük még tudott pár szót váltani a nagylelkű adakozóval. Elmondta, hogy a bőkezű adományozó diszkrét és visszafogott volt, gyorsan távozott és azonnal felszállt a szendvicsbárnál lévő megállóban a villamosra. Senki nem tudja pillanatnyilag, hogy ki biztosított ingyen ebédet húsz grenoble-i polgárnak, egy drágának egyáltalán nem nevezhető büfében. A francia sajtó felkapta a sztorit és annyi kiderült, hogy a „Sandwiche House” forgalma az utóbbi két napban fellendült. De aligha reklámfogásról van szó, hiszen ez a kis büfé egyike a város több száz hasonló, kizárólag napközben nyitva tartó, gyors és általában hideg déli étkezést kínáló üzleteinek. A titokzatos jótékonykodó talán üzenni akart a jómódú franciáknak: segítsétek a rászorulókat.
A gazdagok és a szegények közötti szakadék Franciaországban is nő, de a francia állam jóléti rendszere hatalmas pénzekkel, például, olcsó bérlakásokkal, bőkezű családi pótlékkal támogatja, nem csak a relatíve jól eleresztett alsó középosztályt, hanem a legszegényebb rászorulókat is, sőt inkább őket. De a titokzatos grenoble-i adakozó üzenete az, hogy a biztonságos jólétben élő franciák tehetnének még többet is a relatív szegénységben élő honfitársaikért, akik a társadalomnak egyébként sokkal kisebb hányadát teszik ki Franciaországban, mint nálunk. (via Franceinfo)