A döntés diplomáciai feszültséget is okozhat Japán és Dél-Korea között.
Kártérítésre ítélte a dél-koreai legfelsőbb bíróság a japán Nippon Steel acélgyárat, igazat adva annak a négy dél-koreai férfinak, akiket a japán cég kényszermunkásként dolgoztatott II. világháborúban, a koreai félsziget megszállásának idején.
A szigetország 1910-1945 között tartotta uralma alatt tartotta, ez idő alatt férfiak százezreit japán gyárakba, ugyanennyi nők pedig katonai bordélyokba hurcoltak el. Utóbbiért Japán egyébként bocsánatot kért, és létrehozott egy 2,45 milliárd forintos kezdőtőkéjű alapítványt a szexrabszolgaság máig élő áldozatainak.
A Nippon Steel acélvállalat viszont a dél-koreai legfelsőbb bíróság döntésével kapcsolatban jogi lépéseket helyezett kilátásba. A bírósági döntés értelmében a Nippon Steel 100 millió wont – 25 millió forintot – lenne köteles fizetni a négy férfinak.
A Nippon – bár csekély összegről van szó – azért nem kívánja kifizetni azt, mert ezzel elismerné, hogy kárpótlási igényt nem tette semmisség az 1965-ös megállapodás, amely rendezte a két ország közötti diplomáciai kapcsolatot. Dél-Korea erre a Nippon Steel ottani ingatlanainak zár alá vételével vághatna vissza – írta az Index.