Nem lehet öt évre automatikusan eltiltani a kényszertörléssel megszűnő cégek vezetőit e tisztségtől – mondta ki az Alkotmánybíróság.
Nem sejtette, hogy számlagyárosnak adja el a cégét egy észak-magyarországi vállalkozó, mégis őt büntették meg érte – olvasható az e heti HVG Gazdaság rovatában. Korábban jól futott a cége szekere, nagy élelmiszer-üzletláncok beszállítója volt, ám az egyik multi minőségi kifogásai miatt a kifizetés késett, ezért kicsúszott a lába alól a talaj. A vállalkozó a cég összes tartozását kifizette, majd eladta azt. Több mint egy évvel később hideg zuhanyként érte a bírósági döntés: egykori vállalkozását kényszertörléssel szüntették meg, s mivel ő az eljárást megelőző egy évben meghatározó tulajdonosa és vezetője volt, öt évig egyik pozíciót sem töltheti be máshol. Az utódja egy rakás számlát bocsátott ugyanis ki, adót azonban nem fizetett, és mérleget sem készített. Ehelyett egyszerűen felszívódott.
Az Alkotmánybíróság most kimondta, hogy „a vezető tisztségviselő felelősségének mindenfajta vizsgálata nélküli” eltiltás alaptörvény-ellenes. De a testület csak 2019-től törölte el a cégtörvény alapjogokat sértő passzusát. Ennek megfelelően azoknak az eltiltása is hatályban marad, akik a kedvező döntést kijárták. Az egykori cégvezető ügyvédje azt kéri: akik hasonló cipőben járnak, kaphassanak mentesítést a bíróságtól. Akárhogy is, sok ezer eltiltott áraszthatja el perekkel a bíróságokat.
Próbálkozhatnak a valódi simlisek, a hitelezőket kijátszók is, akik a kényszertörlés elindítása előtti egy évben tudatosan adták el tartozásokkal teli, kiürített cégeiket hajléktalanoknak vagy külföldieknek, akiket aztán sosem lehet megtalálni, felelősségre vonni.
Részletek az e heti HVG Gazdaság rovatában.