Vállalkozás hvg.hu 2018. október. 15. 13:40

Már 445 milliárd forinttal támogatta a nagy cégeket a kormány

Zömmel a külföldi tulajdonúakat.

Csak idén, október 11-ig több mint 57 milliárd forinttal támogatott a kormány 36 nagyvállalatot, ebből mindössze 6 magyar céget – derül ki a Külgazdasági és Külügyminisztérium az EKD-támogatott projektek friss listájából. Az EKD olyan egyedi kormánydöntésen alapuló juttatás, amelyet nem kell visszafizetni, cserébe a nagyvállalatok munkahelyeket és kapacitásbővítést ígérnek.

A pénzek kiosztása szeptember végén gyorsult fel: az utolsó EKD-jelentés óta 4 külföldi és egy magyar cég jutott pénzhez. Ezek a következők:

  1. Csaba Metál Öntödei Zrt.: alumíniumöntő üzem kapacitásbővítés, 100 új munkahely, 1,3 milliárd forint,
  2. Ceva-Phylaxia Oltóanyag-termelő Zrt.: vakcinagyártás, 1,63 milliárd forint,
  3. Poppe+Potthoff Hungária Gépgyártó Kft. a Poppe+Potthoff Hungária Real Estate Ingatlanhasznosító Kft.-vel közösen: járműmotor részegység gyártó kapacitásbővítés, 75 új munkahely, 562 millió forint
  4. Linamar Hungary Autóipari és Gépgyártó Zrt. a SEISSENSCHMIDT Precision Components Fémfeldolgozó Kft.-vel közösen: emelőgép-gyártás és kapacitásbővítés, 200 új munkahely, 1,55 milliárd forint.  

A szerződéseket már alá is írták.

A frissen támogatott nagyvállalatok közül egyedül a német Poppe nem jutott még eddig magyar állami támogatáshoz. A kanadai Linamar 2008-ban, 2014-ben és 2017-ben is kapott pénzt, összesen 1,1 milliárd forintot. A francia Ceva-Phylaxia és a magyar Csaba Metál Öntödei Zrt. pedig korábban egy alkalommal költhetett magyar állami pénzt saját beruházására: előbbi 2010-ben 101 millió forinthoz, utóbbi 2015-ben 1,3 milliárd forinthoz jutott. 

A legtöbb támogatást, 8,1 milliárd forintot idén júniusban a Zoltek Vegyipari Zrt. kapta szénszálgyártásra. Ugyanerre a célra 2006 márciusában is „nyertek” 2,9 milliárd forintot.

A kezdetek, 2004 óta pedig összesen 445 milliárd forintnál jár a közvetlen kormánytámogatás, ebből mindössze 85,5 milliárd forintot nyertek el magyar tulajdonú cégek.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.