Számtalan boltban nyáron tanulókkal enyhítették az eladóhiányt, most azonban esélyük sincs az állások feltöltésére.
Nem enyhült a létszámhiány, júliusban sem sikerült az eladók létszámát emelni a boltokban, pedig az eladók keresete 15 százalékkal nőtt – írta a Blokkk.com. 2018 júliusában ugyanis már 218 ezer forint volt a boltos fizikai dolgozók (eladók, árufeltöltők, pénztárosok, raktárosok) havi bruttó átlagkeresete, azaz csaknem 30 ezer forinttal visznek többet haza, mint tavaly.
A legnagyobb élelmiszeres láncok ezer feletti számban hirdetnek álláslehetőséget, a szektor teljes létszámhiánya tízezresre becsülhető annak ellenére, hogy az elmúlt elmúlt három évben több mint tízezer bolt zárt be. A januári 66 ezres, csak az eladókra vonatkozó foglalkoztatotti létszám júliusra 65 ezerre csökkent a KSH adatai szerint.
"A diákmunka hozta a szokásos hasznát, bár a diákmunkaerő hamar megtanulta a piac szabályait, többe került, mint korábban” – írja a szakblog, mely azt állítja, a nyugdíjasok nem mentek vissza dolgozni ebben a szektorba, a nyugdíjas-szövetkezetek inkább a már egyébként is dolgozó nyugdíjasokat mozgatták meg. Pedig a közterhek leépítése mellett 2019-től 15 százalékos szja-val lehet megúszni a nyugdíjasok foglalkoztatását.
A boltoknak egyébként nem éri meg nagyon fejleszteni a bérszintet, mert nem fogják tudni kigazdálkodni: a tapasztalatok szerint a vásárlók inkább sorban állnak, de az olcsóbb árut kínáló üzletekben vásárolnak.