Vállalkozás hvg.hu 2018. július. 18. 05:45

Megfejtették, miért nem éri meg a német McDonald'sban dolgozni

Aki teheti, gyorsan továbbáll.

Nem éppen a McDonald’s számít a legjobb munkahelynek Németországban – írja a Privátbankár a német Stern magazinra hivatkozva. Az okok:

  • a munka nem igényel képesítést,
  • olajgőzben kell dolgozni,
  • keveset fizetnek.

A kezdő minimumórabér tavaly a McDonald's és a Burger King üzleteiben egyaránt 9 euró volt Németországban, csak 16 centtel magasabb, mint a törvényi minimálbér, tehát mintegy 2900 forint.

A lap a Glassdoor portálra hivatkozva azt írja, egy műszakvezető a cégnél 1900 eurót kaphat havonta, ami átszámolva 11,87 euró, azaz 3850 forint óránként. Az étteremvezetők évi 69 ezer eurót, órabérre lebontva 28,75 eurót, vagyis 9300 forintot kaptak tavaly, 40 órás munkahét esetén. Ez már jó fizetésnek számít, elérheti az egymillió forintot is havonta, ami jóval a német átlagbérek felett van.

A Bild szerint a McDonald’snál hatféle fizetési sáv van, de a dolgozók 60 százaléka a legalsó, 9 euró/órás kategóriába esik. Ennek a magas fluktuáció az oka – kevesen maradnak sokáig. A felső sávban 12,46 euró volt tavaly az órabér, de ezt korábbi bérmegállapodások miatt 2019 januárjától 13,37-re emelik.

Ami a gyorsétteremlánc magyarországi üzleteit illeti, egy dolgozó átlagosan havi nettó 140 ezer forintot vihet haza, ez jóval az országos átlag alatt van. Az étteremvezetők ennél jobban keresnek: fizetésük 200 ezer forint felett van, és jár nekik vállalati kocsi is. 

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.