A svéd lakberendezési vállalat vállalása értelmében 2030-ig minden termékük megújuló és újrahasznosított anyagból készül majd. Jelenleg több olyan fejlesztésen is dolgoznak, melyek a tiszta levegő előállításában segíthetnek, mint például a levegőtisztító függöny, vagy az otthoni levegőtisztító berendezés.
Az IKEA összes termékét az új, körkörös gazdaság (egyszeri fogyasztás helyett többszöri használatra tervezett) előírásainak megfelelően fogja fejleszteni, hogy 2030-ra kizárólag megújuló és újrahasznosított anyagokból készített termékeket értékesítsen. Ennek értelmében kevesebb alkatrész lesz egy bútorhoz, és nem alkalmaznak majd egyszer használatos műanyagokat. Emellett csökkentenák az IKEA ökológiai lábnyomát és az üvegházhatású gázok kibocsátását. Az IKEA FOOD-ban a 2018 augusztusától elérhető vega hot-dog pedig csak a kezdet; a cél az, hogy nüveljék a növény-alapú termékek számát.
“Azzal, hogy a működésünk teljesen körkörös lesz, azt szeretnénk elérni, hogy az emberek megváltozott életstílusához igazítsuk és meghosszabbítsuk a termékeink és alapanyagaink életszakaszát, és az erőforrásokat a legokosabb módon használjuk fel. Ahhoz, hogy mindezt meg tudjuk valósítani, az összes termékünket úgy fogjuk tervezni a legelső lépéstől kezdve, hogy egyszerű legyen őket újrahasznosítani, újrahasználni, újra eladni és könnyen lehessen javítani” – mondta Lena Pripp-Kovac, az IKEA fenntarthatóságért felelős vezetője.
A klímaváltozás hatásait, a világ óceánjainak és tengereinek vízszintemelkedését, valamint az étel és ivóvíz ellátás zavarait napjainkra egyre többen érzik. E téren az IKEA két fő aktivitási területet azonosított be: egyfelől csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását, ami jelenleg a nyersanyagok előállítása, valamint a termékek használata során jelentkezik. Másfelől arra ösztönözni az embereket, hogy takarékoskodjanak az ivóvízzel (az IKEA-ban elérhető lesz az a vízporlasztó, ami minden csappal kompatibilis és akár 90 százalékkal csökkentheti a vízfogyasztást) és ne bánjanak pazarlóan az étellel (több növényi eredetű étel és kevesebb felesleg az IKEA éttermeiben, bisztróiban).
2030-ra a föld népessége eléri a 8,5 milliárdot, 2050-re pedig 70 százalékkal több étel előállítására lesz szükség, nemcsak a növekvő népesség, hanem az állati eredetű ételek fogyasztása és az étel pazarlása okán. A nem fenntartható élet egyik látványosabb következménye az ivóvízkészlet csökkenése, a levegő és termőföld szennyezettsége. Az IKEA számára az egyik legnagyobb kihívás, hogy hogyan segíthet az emberek számára fenntartható életet biztosítani a korlátozott jövőbeni körülmények között. A lakberendezési márka jelenleg több olyan fejlesztésen is dolgozik, ami a tiszta levegő előállításában segíthet, mint például a levegőtisztító függöny, vagy az otthoni levegőtisztító berendezés.