Vállalkozás hvg.hu 2018. május. 11. 10:19

Feloldott titkosítás: kutyaszorítóban az Iszlám Állammal seftelő francia óriáscég

A francia parlament nemzetbiztonsági bizottsága elrendelte negyven, a francia titkosszolgálatok – polgári hírszerzés és elhárítás, katonai hírszerzés – által készített jelentés nyilvánosságra hozatalát.

Ez a döntés Gerard Collombe belügyminiszter és Florence Parly asszony, a védelmi tárca vezetője kifejezett kérésére született meg. Most kicsit vissza az előzményekhez. A Lafarge francia cementipari óriáscég ellen több nemzetközi és francia civil szervezet kezdeményezett eljárását. A nem kormányzati tömörülések a Price WaterhouseCooper (PWC) cég adatai alapján azzal vádolják a Lafarge-ot, hogy Szíriában együttműködött az Iszlám Állam (ISIS) terrorszervezettel. A Lafarge-nak volt egy nagy vegyipar  üzeme Jalaiyaban. És a céget akkor is működtették, amikor a körzet lényegében az ISIS befolyása alá került. Tehát: olajat vettek a terrorszervezet által elfoglalt kutaktól, adót fizettek az ISIS-nak és klasszikus, maffia jellegű védelmi pénzt is, hogy működtetni tudják a szíriai üzemet. A PWC szerint 13 millió eurót költöttek ezekre a célokra, vagyis ekkora összeggel támogattak egy nemzetközi terrorszervezetet, amely 2015 novemberében Párizsban emberek százait ölte meg és más európai városokban is hajtott végre gyilkos merényleteket.

 E vádak alapján a francia polgári igazságszolgáltatási mechanizmus működésbe lépett: a Lafarge volt vezérét és a cég másik hat fontos vezetőjét eljárás alá vonták. A procedúra már régóta zajlik és vélhetően a végtelenségig el is fog húzódni. A nagy cégek remekül megfizetett ügyvédei mindig találnak a halogatásra okot adó kibúvókat. De a lényeg: a francia parlament titkosszolgálati bizottsága negyven kényes hírszerzési dokumentum titkosításának a feloldását javasolja és ezek a dossziék csatolva lesznek a vádirathoz. Mellesleg: a per tétje nem csak az, hogy egy, nagy francia cég micsoda disznóságokat csinált, hanem az is, hogy a francia diplomácia mit tudott vagy nem tudott ezekről a sötét ügyekről 2012-13-ban.

 A Lafarge egyébként 2014-ben bezárta szíriai üzemét, amikor a területet elfoglalta az ISIS, aztán nem sokkal később egyesült a Holcim nevű svájci óriáscéggel, vagyis továbbra is ott vannak a nemzetközi piacon, méghozzá meghatározó szereplőként. Például felajánlották szolgálataikat Trump amerikai elnöknek is a mexikói határra tervezett fal megépítésére. Hogy a most zajló titkosítás feloldásnak és az igazságügyi folyamatnak lesz-e érdemi hatása, az a jövő zenéje. De ez az epizód sejtetni engedi, hogy az un. civilizált világ legpatinásabb cégei miféle sötét üzleti együttműködésre képesek a világ legkártékonyabb szervezeteivel, ha a haszon biztosnak, a lebukás viszont csak nagyon valószínűtlennek tűnik.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.