Vállalkozás hvg.hu 2018. március. 20. 10:58

Volt egy török… Az évszázad átverése a nem létező tehénfarmmal

Komoly csalási botrány tartja izgalomban Törökországot. A recept, a forgatókönyv csaknem százéves, de működik.

Uruguayba távozott 130 millió dollárral a mindössze 27 éves szélhámos, Mehmet Aydin, aki a piramisjátékok klasszikus elemeit a modern digitális technikával variálta. 2016-ban létrehozott egy netes applikációt, törökül „Ciftlik Bank” néven. Ez a látványos videókat felvonultató webhely nagy haszonnal kecsegtető marhatenyésztő farmokat mutatott be, ahol a méhészet és a méztermelés is nagyon jövedelmezőnek ígérkezett.

Mehmet Aydin ügyelt a részletekre. Tényleg létrehozott néhány tehénnel valós gazdaságokat is, amelyek megnyitását a helyi önkormányzati és parlamenti képviselők jelenléte is hitelesítette. A biznisz beindult. Sokan hittek az ígéretnek és beruháztak a virtuális farmokba. Pár hónap múlva bankszámlájukra meg is érkeztek az első, ígéretes hozamok. És a nyertesek egyre több ismerősüknek ajánlották ezt a könnyű gazdagodási lehetőséget. De idén januárban a későbbi befektetők azt konstatálták, hogy egy centnyi hozamot sem kaptak. Kiderült, hogy Mehmet Aydin egy ciprusi bankszámlán gyűjtötte a befizetéseket, és össze is jött neki 130 millió dollár. De ez a számla ma már üres, vagyis Mehmet Aydi kivette az ott összegyűlt pénzt és távozott Törökországból is. A hírek szerint Uruguayba – írja a Le Figaro.

Az átvert befektetők a napokban tüntettek Bursa városában, ahol a kamu farm be volt jegyezve a hivatalos céglistába. Az alapszisztémát, a piramisjátékot Charles Ponzi amerikai szélhámos találta ki még a huszadik század huszas éveiben, akkor 15 millió dollárt kaszált átvert befektetőitől. A műfajt Bernard Madoff vitte tökélyre és igazította a modern világhoz, de ő is lebukott a 2008-as pénzügyi válság viharai miatt. 17 milliárdos vagyont sumákolt össze a benne bízó befektetőktől, akik minden pénzüket elvesztették. Egyetlen vigaszuk, hogy Madoff börtönben ül. Sovány vigasz.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.